Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   OFE: Kto zarabia na naszej składce?

Finanse

rss

OFE: Kto zarabia na naszej składce?

2012.03.16//  P. Rączka
Tagi: OFE Emerytury
W Polsce nie milkną głosy na temat reformy emerytalnej, a społeczeństwo coraz głośniej wyraża swój sprzeciw, wobec podniesienia wieku emerytalnego. Jak zatem zyskać samemu nie patrząc na rząd i co tak naprawdę dzieje się z naszymi odkładanymi pieniędzmi? 

Co miesiąc każdy z nas przekazuje 19,52 proc. ze swojej pensji na emeryturę, z czego 17,22 proc. idzie do ZUS, a 2,3 na Otwarty Fundusz Emerytalny. Do maja ubiegłego roku proporcje te wyglądały zupełnie inaczej - na OFE przekazywaliśmy 7,3 proc., jednak rząd uznał, że jest to za dużo i obniżył składkę do 2,3 proc., która ma stopniowo rosnąć i osiągnąć poziom 3,5 proc.
OFE: Kto zarabia na naszej składce?
OFE: Kto zarabia na naszej składce?
OFE: Kto zarabia na naszej składce?

Po reformie systemu emerytalnego z 1999 roku i wprowadzaniu II filaru, otwarte fundusze emerytalne zarobiły już dla nas 56 mld złoty. Jak inwestowane są nasze pieniądze? Przykładowo na koniec ubiegłego roku 76 mld zł znajdowało się w akcjach spółek giełdowych, m.in. 6,2 mld zł zainwestowano w papiery PKO BP, a 4,7 mld zł w akcje PZU. Za resztę naszych składek kupowane są obligacje skarbowe, drogowe oraz te sprzedawane przez miasta i firmy.
OFE: Kto zarabia na naszej składce?
OFE: Kto zarabia na naszej składce?
OFE: Kto zarabia na naszej składce?

Nad tym, aby nasze pieniądze były dobrze inwestowane czuwa Komisja Nadzoru Finansowego. Jeżeli fundusz zarobiły dla nas mniej niż powinien, właściciel - powszechne towarzystwo emerytalne (PTE) - musi wyrównać stratę z własnej kieszeni. Nie w każdym roku nasze OFE przynosi zyski, jednak nie powinniśmy się martwić tym, że w jednym roku zanotowaliśmy stratę, gdyż w następnych latach kilkukrotnie odbijemy się z nawiązką.

Nie tylko my zarabiamy na OFE, ale również OFE zarabia na nas. Składka dla członków to 3,5 proc., natomiast opłata za zarządzanie nie może być wyższa niż 0,54 proc. W ubiegłym roku z prowizji prawie 16 mln Polaków uzbierało się 1,5 mld zł, z czego 553 mln zł z opłaty od składki i 981 mln zł za zarządzanie. Donald Tusk obiecał, że zniesie opłatę za składki... jednak na obietnicach się skończyło. Sprawą nie zajmuje się także Ministerstwo Pracy, ani Ministerstwo Finansów.

Każdego z nas powinny interesować rankingi najlepszych funduszy emerytalnych, wtedy patrząc na ich historię możemy wybrać ten najbardziej odpowiedni dla siebie. Warto pamiętać, że od tego roku to nie akwizytor zadba o zmianę naszego OFE, lecz musimy to zrobić sami.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
OFE: Kto zarabia na naszej składce?

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   OFE: Kto zarabia na naszej składce?