Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Osłabienie złotego do dolara i stabilizacja względem euro

Opinie

rss

Osłabienie złotego do dolara i stabilizacja względem euro

2010.04.15//  Przemysław Kwiecień
Czwartek przynosi osłabienie polskiej waluty w relacji do dolara i względną stabilizację notowań względem euro, choć w pierwszej części dnia złoty tracił wobec wszystkich głównych walut.

Przyczyną osłabienia złotego w pierwszej części dnia był spory spadek notowań na parze EURUSD związany z (kolejnym) powrotem greckich kłopotów. W miniony weekend kraje strefy euro sprecyzowały warunki pakietu pomocowego, co miało w zamyśle obniżyć rynkową premię za ryzyko od greckiego długu. Początkowo rentowności greckich obligacji rzeczywiście obniżyły się, ale od wczoraj ponownie rosną. Pomoc oznacza bowiem, że maleje ryzyko bankructwa Grecji w kolejnych miesiącach, ale już niekoniecznie w kolejnych latach. Tym samym rentowności greckiego długu nie spadną tak długo, jak rynek nie uwierzy w rzeczywistą poprawę w greckich finansach publicznych.
W drugiej części dnia złoty odrobił część strat po tym jak rynek spokojnie przyjął raczej słabe dane makroekonomiczne z USA. Co prawda wskaźnik aktywności w rejonie Nowego Jorku wzrósł do poziomu 31,86 wobec oczekiwanych 24 pkt., nieco lepszy był też wskaźnik dla Filadelfii (20,2 pkt. wobec oczekiwanych 20 pkt.), jednak znacznie słabsze były tygodniowe dane z rynku pracy (wzrost liczby nowych bezrobotnych do 484 tys., wobec oczekiwanych 440 tys.) oraz dane o produkcji (+0,1% m/m wobec oczekiwanych +0,7% m/m).

Sytuacja na amerykańskim rynku pracy może być jednak powodem do niepokoju. Rynek za dobrą monetę przyjął miesięczne dane o zatrudnieniu za marzec (publikowane w Wielki Piątek), które pokazały wzrost zatrudnienia rzędu 160 tys., jednak wzrost wynikał głównie z czynników jednorazowych. Tygodniowe dane natomiast sugerują, że nie można jeszcze mówić o trwałym powrocie do wzrostu zatrudnienia w amerykańskiej gospodarce. Jeśli czynnik ten przełożyłby się na przecenę na rynkach akcji, złoty straciłby na wartości.

Pod koniec czwartkowych notowań za euro płacono 3,86 złotego, zaś za dolara 2,85 złotego. Frank szwajcarski kosztował 2,69 złotego. Do końca tygodnia najważniejszymi wydarzeniami dla rynków będą publikacje raportów największych amerykańskich firm takich jak Google, Bank of America i General Electric.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Osłabienie złotego do dolara i stabilizacja względem euro

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Osłabienie złotego do dolara i stabilizacja względem euro