Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Państwo coraz więcej zabiera Polakom

Finanse

rss

Państwo coraz więcej zabiera Polakom

2013.03.28//  D. Pęgiel
Z najnowszego raportu OECD wynika, że Polska jest jednym z krajów, w których zwiększyły się obciążenia podatkowe w 2012 roku. Komentatorzy podkreślają, iż w poprzednim roku średnie opodatkowanie pracowników - rozumiane jako podatek dochodowy oraz ubezpieczenie społeczne - w państwach OECD wzrosło o jeden punkt procentowy do poziomu 35,6% - podał "Dziennik Gazeta Prawna".
Państwo coraz więcej zabiera Polakom Państwo...
Państwo coraz więcej zabiera Polakom ...coraz więcej zabiera...
Państwo coraz więcej zabiera Polakom ...Polakom

Oprócz Polski, gdzie odnotowano skok o 1,2% (do 35,5%), największe podwyżki wystąpiły w Holandii i na Słowacji. Zdaniem specjalistów wzrost obciążeń w tych przypadkach związany jest z zwiększeniem części ubezpieczenia społecznego, opłacanej przez pracodawcę. W sumie wzrost podatków dotknął mieszkańców 19 z 34 państw. Obniżkę stwierdzono w 14, a w jednym nie uległy one zmianie.

Raport odniósł się także do poziomu opodatkowania (podatek dochodowy plus ubezpieczenie społeczne) dla różnych sytuacji życiowych. Osoby żyjące w pojedynkę i zarabiające średnią krajową zapłacą największy podatek w Belgii (56%), Francji (50,2%) i Niemczech (49,7%). Najniższy natomiast w Chile (7%), Nowej Zelandii (16,4%) i Meksyku (19%). W Polsce będzie to 35,5%.

Ponadto specjaliści porównali najwyższe stawki PIT i progów podatkowych koniecznych do jego zapłacenia. W Belgii najwyższa stopa podatkowa wynosi 53,7%; osiąga się ją po przekroczeniu średniego wynagrodzenia w sektorze prywatnym. Na Węgrze najwyższa stawka PIT to 16%; wpada się w nią przed osiągnięciem średniej krajowej. W Polsce jest to 32% po przekroczeniu 2,6 średniej krajowej w sektorze prywatnym.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Państwo coraz więcej zabiera Polakom

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Państwo coraz więcej zabiera Polakom