Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Papierosy - najtańsza paczka będzie kosztowała od stycznia 11zł

Finanse

rss

Papierosy - najtańsza paczka będzie kosztowała od stycznia 11zł

2012.09.29//  P. Rączka
Już od stycznia przyszłego roku najtańsza paczka papierosów będzie kosztowała 11 złoty. Powodem tego jest obniżenie stawki procentowej o 6,41 proc. z obecnych 31,41 proc. do 25 proc., a zwiększeniu ulegnie stawka kwotowa o 30 proc. z obecnych 170,97 zł do 222,6 zł za 1 tys. sztuk papierosów. - Zmiana struktury powoduje, że podwyżka akcyzy dla najmniej zamożnych konsumentów będzie prawie dwa razy większa niż dla tych najzamożniejszych, co spowoduje większy odpływ konsumentów do szarej strefy - uważa Marcin Wiktorowicz, dyrektor w British American Tobacco Polska.
Papierosy - najtańsza paczka będzie kosztowała od stycznia 11zł
Papierosy - najtańsza paczka będzie kosztowała od stycznia 11zł
Papierosy - najtańsza paczka będzie kosztowała od stycznia 11zł

Niektórzy eksperci przewidują, że wiele będzie zależało od marż jakie narzucą producenci. Jeśli by ją pominąć, to i tak każda paczka będzie droższa o 63 grosze. Producenci nie ukrywają, że taki zabieg sprzyja tylko jednemu koncernowi. - To o tyle dla nas niezrozumiałe, że wpływy do budżetu państwa wcale nie będą większe. Jak wynika z analizy Ernst & Young, będą nawet mniejsze o 3 grosze na paczce najtańszych papierosów, 9 gr średnio drogich i 16 gr drogich. Dlatego to każe nam myśleć, że kto inny na tym zyska - wyjaśnia Witold Michałek, ekspert gospodarczy w BCC.

Resorf finansów tłumaczy się z kolei tym, że akcyza jest podatkiem pośrednim obciążającym wyrób, a nie producenta. - Jeżeli więc dla wszystkich papierosów obowiązują te same stawki akcyzy, to zachowana jest zasada równego traktowania wszystkich podmiotów należących do tej samej grupy - usłyszeliśmy w biurze prasowym Ministerstwa Finansów.

Kolejne podwyżki cen oraz nowy rok, od zawsze są dobrym momentem do rzucenia nałogu. Warto pamiętać, że paląc paczkę dziennie można zaoszczędzić rocznie 3,5 tysiąca złoty, a taką sumę można przeznaczyć na wysokiej klasy wakacje.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Papierosy - najtańsza paczka będzie kosztowała od stycznia 11zł

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale KulturaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Papierosy - najtańsza paczka będzie kosztowała od stycznia 11zł