Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Podatek od znaleźnego i rzeczy znalezionej

Finanse

rss

Podatek od znaleźnego i rzeczy znalezionej

2013.04.08//  D. Pęgiel
W myśl nowej ustawy o rzeczach znalezionych znaleźne, nabycie własności znalezionej rzeczy oraz nagroda dla znalazcy zabytku będzie przychodem podlegającym opodatkowaniu PIT – wynika z informacji opublikowanych przez "Dziennik Gazetę Prawną". W projekcie tej ustawy nie przewidziano skutków podatkowych takich zdarzeń, ale na pewno nie będą one obojętne dla fiskusa - zaznacza dziennik.
Podobnie jak w tej chwili znalazca będzie mógł liczyć na gratyfikację w wysokości 1/10 wartości znalezionej rzeczy. Ponadto w przypadku nieodebrania tego przedmiotu przez właściciela w określonych terminach, będzie mógł go przejąć. Dotyczyć to będzie także pieniędzy, papierów wartościowych czy kosztowności (aktualnie nabywa je Skarb Państwa). Państwo przejmie natomiast znaleziska mające charakter zabytku albo materiałów archiwalnych. W takim wypadku znalazca będzie mógł się starać o nagrodę.

Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, zwraca uwagę, że już obecnie znaleźne podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem Krystyny Pudykiewicz, starszego konsultanta w firmie Doradztwo Podatkowe Grant Thornton, po wejściu nowych przepisów znaleźne będzie stanowić dla znalazcy przysporzenie majątkowe, które będzie z innych źródeł

Jeżeli właściciel nie odbierze zguby, to znalazca będzie zobowiązany do opodatkowania przejętej na własność rzeczy. – Wartość zguby powinna być określana na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku – podkreśla w rozmowie z DGP Pudykiewicz.

Warto zaznaczyć, że także w przypadku otrzymania nagrody za znalezienie zabytku archeologicznego znalazca będzie zobowiązany do jej wykazania w zeznaniu rocznym. Przychody z innych źródeł, od których płatnik nie pobiera w trakcie roku zaliczek na podatek, wykazuje się w zeznaniu rocznym PIT-36. Składa się je do końca kwietnia następnego roku.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Podatek od znaleźnego i rzeczy znalezionej

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Podatek od znaleźnego i rzeczy znalezionej