Biznes, Finanse, Prawo   »   Polityka   »   Polacy założą partię w Niemczech?

Polityka

rss

Polacy założą partię w Niemczech?

2011.02.23//  D. Pęgiel
Rzeczpospolita poinformowała, że starania Polaków o przywróconie im statusu mniejszości narodowej w Niemczech zakończyły się niepowodzeniem, dlatego zamierzają założyć własną partię. Jest to reakcja adwokata Stefana Hombura na brak działań ze strony kanclerz Angeli Merkel ws. zniesienia dekretu Hermana Goeringa, który zabrania przyznania polakom statutu mniejszości narodowej.
flaga Polski
flaga Polski Polacy zamierzają założyć partię w Niemczech
flaga Polski

W naszym kraju mniejszość niemiecka istnieje i szczyci się znacznymi przywilejami – m.in. prawo do dwujęzycznych szkół, dotowanie z budżetu działalności kulturalnej, wydawniczej oraz informacyjnej, a także kandydowanie do parlamentu bez konieczności przekroczenia progu wyborczego. Łącznie blisko 150 tys. jej członków inkasuje dotacje w wysokości 25 mln euro.

Tymczasem Polaków w Niemczech jest ok. 1,5 mln. Mają prawo ubiegania się o wsparcie z budżetu projektów kulturalnych do 300 tys. euro. Lekarstwem na zatwardziałe stanowisko niemieckich rządzących ma być partia polityczna, której członkowie będą walczyć o stanowiska we władzach różnych szczebli, co umożliwi im m.in. wpływ na przyznawanie dotacji.

Spotkanie organizacyjne ma się odbyć w marcu. Pomysłodawcy chcą, by w tą sprawę zaangażowali się nie tylko mieszkający już w Niemczech Polacy, ale także osoby, które dopiero napłyną po otwarciu tamtejszego rynku pracy.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: gazeta.pl; PAP


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Polacy założą partię w Niemczech?

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale Gry

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Polityka   »   Polacy założą partię w Niemczech?