Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Połowa emigrantów wróciła do Polski

Firma

rss

Połowa emigrantów wróciła do Polski

2012.03.12//  D. Pęgiel
Z danych przedstawionych na ubiegłotygodniowym seminarium Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie wynika, że co drugi Polak, który udał się za granicę po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, wrócił do ojczyzny. Okazuje się, iż tylko w co dziesiątym przypadku powrót był związany z utratą pracy w miejscu pobytu - czytamy na portalu Onet.pl.
Połowa emigrantów wróciła do Polski
Połowa emigrantów wróciła do Polski Połowa emigrantów wróciła do Polski
Połowa emigrantów wróciła do Polski

Izabela Grabowska-Lusińska z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego stwierdziła, że trwający od dłuższego czasu kryzys gospodarczy spowodował, że mniej Polaków zdecydowało się na migrację z Polski. Z kolei do kraju wróciła połowa z 2,2 milionów osób, które udało się za granicę po 2004 roku. Osoby te zazwyczaj planowały powrót, gdy wyjeżdżały.

Dane przedstawione na seminarium Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie pokazują, że kryzys gospodarczy w krajach Unii Europejskiej bardziej odbił się na imigrantach niż obywatelach danego państwa. Są jednak wyjątki - np. w Irlandii i Hiszpanii poza rynkiem pracy znalazło się więcej krajowych niż zagranicznych pracowników.

Grabowska-Lusińska wyjaśnia, że doszło do tego, gdyż w każdej rozwiniętej gospodarce istnieje segmentowany rynek pracy. Mowa tu o pewnej kategorii zawodów, których krajowi pracownicy nie chcą wykonywać przy określonych stawkach wynagrodzenia. Dzięki temu imigranci posiadali pracę w krajach, gdzie panował nawet ostry kryzys. Potwierdzać ma to fakt, że tylko powrót co dziesiątego Polaka związany był z utratą zatrudnuenia za granicą. Zdaniem ekspertów w krajach UE kryzys bardziej odbił się na pracownikach starszych, bardziej wykształconych i wykwalifikowanych.

Specjalistka z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego zaznaczyła również, że Polacy wracają do ojczyzny, ponieważ wcześniej założyli, iż wyjazd będzie czasowy. Najczęściej następuje to po dwóch latach - poinformowała PAP.

Ponadto kryzys gospodarczy przyczynił się do tego, że Polacy coraz rzadziej decydowali się na wyjazd z Polski. Na zmianę tego stanowiska nie wpłynęło otwarcie rynków pracy Niemiec i Austrii w maju 2011 roku. Wśród państw, do których Polacy najczęściej wyjeżdżają wciąż dominuje Wielka Brytania. Kolejne miejsca w tym zestawieniu zajmują Niemcy i Hiszpania. Na znaczeniu w ostatnich latach zyskała Holandia, a straciła Irlandia.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: onet.pl, PAP


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Połowa emigrantów wróciła do Polski

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Połowa emigrantów wróciła do Polski