Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Polska: Prezydent podpisał zasady użycia broni przez żołnierzy za granicą

Prawo

rss

Polska: Prezydent podpisał zasady użycia broni przez żołnierzy za granicą

2010.12.18//  D. Pęgiel
Bronisław Komorowski zaakceptował ustawę określającą zasady użycia broni przez polskich żołnierzy na misjach zagranicznych. Wojskowi mają prawo strzelać w obronie własnej lub współtowarzyszy, a także podczas pościgu. Nie mogą natomiast strzelać do kalek, dzieci czy ciężarnych – z pewnymi wyjątkami.

Podpisana przez prezydenta ustawa ma dać żołnierzom możliwość użycia broni adekwatnie do zagrożenia w operacji bojowej i zagwarantować równe szanse w walce z przeciwnikiem – przyznaje gen. Bogusław Pacek, radca ministra obrony.
Wojsko Polskie w Afganistanie
Wojsko Polskie w Afganistanie Wojsko Polskie w Afganistanie
Wojsko Polskie w Afganistanie

Nowe przepisy przedstawiają dziewięć sytuacji, kiedy polski żołnierz może strzelać na misji: - w obronie własnej lub innej osoby; - przeciwko osobie, która wezwana nie chce porzucić broni; - gdy ktoś chce odebrać żołnierzowi broń; - w obronie jednostki własnej albo sojusznika; - w obronie obiektów naszego wojska; - w sytuacji ataku na mienie innej osoby, - jeśli zachodzi obawa narażenia życia innej osoby; - w akcji ujęcia poszukiwanej osoby, jeśli schowała się i jest obawa, że będzie strzelać; - w pościgu za podejrzanym; - w celu ujęcia lub udaremnienia ucieczki.

Ustawa zakazuje strzelania do dziecka (do 13lat), ciężarnych, starców i kalek. Wyjątek stanowią okoliczności, które wskazują na konieczność użycia broni w stosunku do tych osób.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: gazeta.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Polska: Prezydent podpisał zasady użycia broni przez żołnierzy za granicą

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale SportDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Polska: Prezydent podpisał zasady użycia broni przez żołnierzy za granicą