Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Polska wódka nie zostanie wytworzona z kukurydzy

Prawo

rss

Polska wódka nie zostanie wytworzona z kukurydzy

2011.08.10//  D. Pęgiel
Gabinet Donalda Tuska wziął się za kolejną palącą kwestię - zamierza zmienić zasady wyrobu narodowego trunku. W myśl projektu nowelizacji ustawy o wyrobie napojów spirytusowych przygotowanego przez resort rolnictwa, polskiej wódki nie będzie można produkować z kukurydzy oraz pszenżyta. Wczoraj ową propozycję zaakceptował rząd.
Wódka Polska wódka...
Wódka ...nie zostanie wytworzona ...
Wódka ...z kukurydzy

Przeciwko tym regulacją protestują producenci, którzy chcą, aby polską wódkę - tak jak dotychczas - można było wytwarzać z wszelkich zbóż i ziemniaków. Tymczasem Ministerstwo Rolnictwa ostatecznie zaproponowało, by trunek ten produkować tylko z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa oraz ziemniaków.

- Zawężenie bazy surowcowej ograniczy wykorzystanie oznaczenia Polska Wódka, a wówczas stracą wszyscy. Od rolników przez gorzelników po zakłady rektyfikacyjne i producentów – uważa Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

- Oznaczenie geograficzne powinno podkreślać wyjątkowość produktu i jego historyczne dziedzictwo – twierdzi resort, który podkreśla, że Polska Wódka/ Polish Vodka to oznaczenie produktu, które wiąże się z pewnymi wymaganiami jakościowymi.

Do 2008 roku przepisy UE pozwalały na produkcję wódki z alkoholu etylowego wytwarzanego z dowolnego surowca pochodzenia rolniczego. Po tej dacie Bruksela zawęziła możliwość stosowania nazwy „wódka” tylko do trunków z ziemniaków i zbóż – przypomina "Dziennik Gazeta Prawna".
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: gazetaprawna.pl, Dziennik Gazeta Prawna


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Polska wódka nie zostanie wytworzona z kukurydzy

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Polska wódka nie zostanie wytworzona z kukurydzy