2011.07.18// D. Pęgiel
Badanie "Globalne zagrożenia bezpieczeństwa IT", które przeprowadziła firma Kaspersky Lab, ujawniło, jakie działania pracowników są najczęściej poddawane restrykcjom w miejscu zatrudnienia. Największym źródłem zagrożenia okrzyknięto portale społecznościowe oraz różne formy współdzielenia plików.
Sondaż odbył się we współpracy z B2B International, międzynarodową agencją zajmującą się analizą rynku, specjalizującą się w badaniach biznesowych. Uczestniczyło w nim ponad 1 300 profesjonalistów IT z 11 krajów.
72% firm ogranicza...
...swoim pracownikom dostęp...
...do portali społecznościowych
Okazuje się, że dostęp do portali społecznościowych został całkowicie odcięty w przypadku 53% badanych firm, a 19% organizacji ogranicza tego rodzaju aktywność. Tym samym korzystanie z takich serwisów jest drugą najczęściej zakazywaną czynnością po współdzieleniu plików P2P. Inne często ograniczane aktywności to m.in. gry online, przesyłanie strumieniowe obrazu wideo oraz korzystanie z komunikatorów internetowych.
35% przedsiębiorstw wskazało korzystanie z portali społecznościowych jako najbardziej niebezpieczne czynności online wykonywane przez pracowników. Zdaniem Costina Raiu, dyrektora Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) w Kaspersky Lab, na taki stan rzeczy wpływają nie tylko obawy o bezpieczeństwo, ale także o wydajność pracowników. -
Uważa się, że portale społecznościowe pochłaniają dużo czasu oraz stanowią potencjalne źródło ataków szkodliwego oprogramowania i zagrożenie dla poufności danych – oznajmił Raiu.
Według ekspertów z Kaspersky Lab, dzięki swojej rosnącej popularności portale społecznościowe stają się celem licznych ataków, dlatego niepokój przedsiębiorstw związany z korzystaniem z takich serwisów w miejscu pracy jest w pełni uzasadniony.