2013.03.20// D. Pęgiel
Dziennik "Rzeczpospolita" ostrzega, że pracodawca nie może faworyzować żadnych grup pracowników poprzez przyznawanie im pierwszeństwa w korzystaniu z urlopu wypoczynkowego. Według gazety polityka urlopowa musi łączyć potrzeby wszystkich osób.
W myśl art. 5 ustawy z 16 maja 1922 roku o urlopach dla pracowników zatrudnionych w przemyśle i handlu nie można było udzielać wolnego w marcu i listopadzie, chyba że pracownik zgłosi życzenie skorzystania z wypoczynku w tym czasie. Obecnie "nieurlopowy" status prawny niektórych miesięcy to już historia. Problem stanowi jednak dogodne dla pracowników wykorzystanie prawa do wypoczynku.

Pracodawca nie może faworyzować...

...żadnych pracowników...

...w kwestii urlopu wypoczynkowego
Kodeks pracy reguluje urlopy tylko w kwestii zasady, iż powinien on być udzielony w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabywa do niego prawo (art. 161). Nie ma "nieurlopowych" miesięcy, są za to takie, które w naszych warunkach klimatycznych i społecznych cieszą się znacznie najmniejszą popularnością nie tylko wśród pracowników.
Polacy najchętniej korzystają z wolnego w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Stąd też przy planowaniu wakacji i tam, gdzie nie tworzy się planu urlopu, zatrudnieni wnioskują o dogodne dla siebie terminy wypoczynku w cieplejszych porach roku. Do pracodawcy należy decyzja w sprawie ostatecznego przyznania urlopu. Przy czym nie może on nikogo faworyzować.