2011.08.12// D. Pęgiel
Polscy pracodawcy, w raporcie przygotowanym na zlecenie rządu, są przeciwni planom Brukseli, by we władzach spółek wprowadzić parytety dla kobiet – informuje "Rzeczpospolita". W ubiegłym miesiącu europarlament zwrócił się do państw UE, aby do 2015 roku 30% miejsc w radach spółek było zarezerwowane dla kobiet, a do 2020 roku – 40%. Na tej podstawie Komisja Europejska zapytała państwa członkowskie, co sądzą o parytetach.

Pracodawcy...

...nie chcą parytetów...

...w spółkach
Sceptyczne do tej propozycji odnosi się raport Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przygotowany dla ministra sprawiedliwości. Zdaniem prof. Michała Romanowskiego narzucenie składu władz prywatnej spółki jest "głęboką ingerencją w jej autonomię, w wolność gospodarczą oraz prawo własności, dlatego nie powinno być takiej prawnej ingerencji zwłaszcza na poziomie Unii". Ponadto KE zaleciła również tzw. miękkie promowanie udział kobiet w zarządzaniu, m.in. przez: wykłady, seminaria, konferencje i publikacje
Ankieta: Czy popierasz pomysł, by we władzach spółek wprowadzić parytety dla kobiet?
Z danych KE wynika, że w Polsce udział kobiet w radach nadzorczych spółek giełdowych (11%) jest nieco mniejszy od średniej unijnej (12%). Według Brukseli więcej pań w zarządach usprawni działanie firm i pomoże w przezwyciężeniu skutków kryzysu finansowego z 2008 roku. Innym powodem wprowadzenia parytetu ma być walka z dyskryminacją.