Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Prezydent nie zgodzi się na wyższe podatki

Firma

rss

Prezydent nie zgodzi się na wyższe podatki

2009.07.07//  IAD andergrant
Rada Ministrów podczas dzisiejszego posiedzenia przyjęła projekt nowelizacji ustawy budżetowej. Założenia zawarte w przyjętej w ubiegłym roku ustawie nie były realne.

Ministerstwo Finansów dopiero w połowie roku przyznało, że kryzys wpływa na gospodarkę polską, a co za tym idzie - na budżet państwa. W tym roku podwyżki podatków nie będzie. Ale co w przyszłym roku?
Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że nie wyrazi zgody na podniesienie podatków. Dodał, że poprze tylko takie cięcia, które nie dotkną tych najbiedniejszych - podała TVP Info. Jednak jakieś kroki będzie trzeba podjąć, bo już tegoroczny budżet przechodzi kryzys, przez co zwiększony zostanie zapisany w nim deficyt.
 
Kryzys, jak założono w projekcie nowelizacji ustawy, najbardziej dotknie podatników. Wpływy z podatków będą niższe o 46 mld zł niż zakładano, to jest o 18,5 procenta mniej od początkowej prognozy.
 
W największym stopniu obniżą się wpływy z podatków: VAT, o 24,6 mld zł, to jest o 20,7 procenta, oraz CIT, o ponad 10 mld, to jest o 30,56 procenta.
 
Dochody, a przez to i podatki opłacane przez zatrudnianych w dotkniętych kryzysem firmach, skurczą się w mniejszym stopniu niż dochody firm. Spadek wpływów z podatku PIT szacowany jest na poziomie 5,9 mld zł, to jest o 14,7 procenta mniej niż zakładano w przyjętej w ubiegłym roku ustawie budżetowej na rok 2009.
 
Większość założeń nowelizacji powiela informacje z raportu Ministerstwa Finansów nt. stanu gospodarki Polskiej w roku 2009, o którym już pisaliśmy wcześniej.
Przeczytaj także: MF przyznaje - gospodarka ma się źle » Prognozowany ubytek dochodów budżetu państwa (37 mld zł) determinuje do zwiększenia wspomnianego deficytu o 9 mld zł. Pozostałe brakujące 28 mld zł uzupełnią:
 
  • Oszczędności poczynione w styczniu na kwotę około 19,7 mld zł;
  • Dodatkowe oszczędności na kwotę około 3 mld zł;
  • Zebranie dywidendy z tytułu udziału Skarbu Państwa w spółkach: 5,3 mld zł.
     
Co ciekawe poczynione oszczędności są przeniesieniem wydatków poza budżet państwa. Na przykład 9,7 mld zł oszczędności wynika zmiany finansowania infrastruktury drogowej. Koszty te poniesie Krajowy Fundusz Drogowy, zamiast budżetu.

Teraz projektem zajmie się Sejm.
 
Nikogo chyba nie zaskoczyła informacja, że kryzys najsilniej dotyka przedsiębiorców, a dopiero w drugiej kolejności zatrudnianych przez nich pracowników oraz zasilany podatkami budżet.

Podwyżka podatków w przyszłym roku wydaje się nieunikniona. A prezydent już zapowiada, że podwyżki podatków płaconych przez najmniej zarabiających nie poprze.

Ekonomista Ryszard Petru na antenie TVP Info przyznał, że najbardziej możliwa jest podwyżka podatków pośrednich VAT i akcyzy. Zdania ekspertów w tym temacie są podzielone.
Przeczytaj także: Gomułka: podnoszenie podatków odpada »
Jakie podatki i w jakim stopniu Rada Ministrów będzie chciała podnieść w 2010 roku dowiemy się, znając dotychczasowe tempo rządu, dopiero w ostatniej możliwej chwili.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: TVP Info


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Prezydent nie zgodzi się na wyższe podatki

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Prezydent nie zgodzi się na wyższe podatki