Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Przeciętne dane z amerykańskiej gospodarki nie przeszkodziły w umocnieniu dolara

Opinie

rss

Przeciętne dane z amerykańskiej gospodarki nie przeszkodziły w umocnieniu dolara

2010.02.04//  Przemysław Kwiecień
Opublikowane wczoraj dane z amerykańskiej gospodarki były przeciętne i nie wystarczyły do kontynuacji poprawy sentymentu na rynku, którą obserwowaliśmy na początku tygodnia. Nie przeszkodziło to jednak w wyraźnym umocnieniu dolara. Dziś posiedzenia EBC i Banku Anglii.

Zarówno rezultaty raportu ADP (spadek zatrudnienia o 22 tys., oczekiwano -31 tys.), jak i ISM dla sektora usług (wzrost do 50,5 pkt., oczekiwano 51,1 pkt.) nie różniły się od oczekiwań rynku na tyle mocno, aby przyczynić się do większej reakcji. Ta neutralność to jednak problem dla byków na rynkach akcji – liczyły one na pokonanie oporu na poziomie 1103 pkt. na kontraktach na S&P500, tymczasem brak wybicia tylko umocnił ten poziom. Rynkom akcji (zwłaszcza w Azji) nie pomagają rewelacje dotyczące Toyoty, która musi usunąć usterki z ponad miliona egzemplarzy swoich pojazdów.
Tymczasem w zasadzie niezależnie od danych, wczoraj mieliśmy bardzo ciekawą rozgrywkę w notowaniach EURUSD. Początek dnia przyniósł dalsze umocnienie euro, które powoli odrabiało straty od początku tygodnia, poruszając się w kanale korekcyjnym. Handel stał się znacznie bardziej intensywny w momencie, gdy rynek zaczął zbliżać się do poziomu 1,40. Kupującym łatwo udało się pokonać tę barierę, ale jak się okazało, sprzedający ustawili obronę wyżej – na wcześniejszym wsparciu 1,4028. Ten poziom momentalnie odwrócił sytuację na rynku, potwierdzając to spadającą gwiazdą na interwale godzinowym. Dalsze silne spadki były konsekwencją tego odwrócenia, ale także potwierdzeniem siły strony podażowej. Impuls wytracił impet zbliżając się do piątkowego minimum na poziomie 1,3850. Po jego pokonaniu para będzie miała otwartą drogę do 1,3743.

Dolar umacniał się także wobec jena, ale póki co nie zmienia to sytuacji na tej parze walutowej. Notowania wzrosły wczoraj z okolic 90,30 do 91, przy czym silniejszy opór rynek może napotkać dopiero w okolicach 91,85. Linia trendu spadkowego przebiega kolejne półtorej figury wyżej. Jenowi krótkookresowo mogą szkodzić problemy Toyoty.

Po dwóch dniach dynamicznych wzrostów zapoczątkowanych obroną wsparcia 70,88 USD, wczorajszy dzień przyniósł wyhamowanie na ropie i niepokojącą (dla kupujących) spadającą gwiazdę. Rynkowi ropy nie służyła z pewnością zmiana sytuacji na EURUSD, ani też cofnięcie się giełdowych byków. Nie pomogły również dane – zapasy ropy w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,3 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano wzrostu jedynie o 0,5 mln. Sytuację ratował jednak spadek zapasów benzyny (o 1,3 mln), podczas gdy oczekiwano wzrostu (o 1 mln).

Dziś posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (decyzja 13.45, konferencja 14.30) oraz Banku Anglii (decyzja 13.00). Rynek w żadnym przypadku nie oczekuje jakichkolwiek zmian, jednak wydarzenia te mogą zintensyfikować handel na euro i funcie, zwłaszcza, że na parach tych walut z dolarem jesteśmy blisko istotnych wsparć. W przypadku GBPUSD rynek w poniedziałek obronił wsparcie 1,5830 formacją młota, jednak szansę na większe odbicie zaprzepaściły wczorajsze dane (PMI dla usług obniżył się z 56,8 do 54,5 pkt.), które wraz ze spadkami na EURUSD oznaczają, iż ponowny test tego poziomu jest wysoce prawdopodobny. Gdyby taki test udał się, notowania pary bronione będą już tylko przez poziom 1,57 – granicę ośmiomiesięcznej konsolidacji na GBPUSD (1,57-1,7043).

Po niespodziewanym braku podwyżki stóp procentowych w Australii, kolejnym ciosem dla notowań dolara australijskiego były opublikowane dziś dane o sprzedaży detalicznej. Obniżyła się ona w grudniu o 0,7% m/m, podczas gdy oczekiwano wzrostu o 0,3% m/m. To kolejny sygnał, iż ożywienie w australijskiej gospodarce nie jest aż tak silne, jak oczekiwano jeszcze jesienią ubiegłego roku. Para AUDUSD jeszcze przed publikacją danych przeszła drugą nieudaną próbę testu oporu 0,8915, co jest dodatkowym argumentem w rękach sprzedających. Kolejnym wydarzeniem na tej parze będzie publikowany jutro (1.30) kwartalny raport o polityce monetarnej. Być może inwestorzy dowiedzą się z niego, dlaczego stopy nie zostały podniesione.

Z danych makroekonomicznych istotna będzie zapewne jedynie publikacja tygodniowych danych o nowych bezrobotnych (14.30, konsensus 461 tys.), zwłaszcza, że rynek spekuluje odnośnie jutrzejszych miesięcznych danych o zatrudnieniu. W ostatnim czasie tygodniowe publikacje są nieco słabsze. Kolejny wzrost mógłby wywołać obawy inwestorów o trwałość poprawy na rynku pracy. Wcześniej podane zostaną dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle (12.00, konsensus +0,2% m/m). Ciekawostką może być wystąpienie (okazjonalne w Oklahoma City, godz. 20.00 naszego czasu) Thomasa Hoeniga – szefa oddziału Fed z Kansas. To właśnie on głosował ostatnio przeciwko przyjęciu opublikowanego ostatecznie komunikatu, domagając się usunięcia frazy „extended period”, odnoszącej się do utrzymania obecnych stóp procentowych w przewidywalnym okresie. Usunięcie tej frazy przyczyniłoby się niechybnie do szybkiego wzrostu oczekiwań na podwyżki stóp, czego większość członków Fed chce uniknąć. Wpływ wystąpienia Hoeniga na rynek będzie prawdopodobnie ograniczony, gdyż ciągle znajduje się on w wyraźnej mniejszości. Rynek będzie jednak zwracał uwagę, czy inni członkowie Fed nie zaczną wypowiadać się w podobnym tonie.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Przeciętne dane z amerykańskiej gospodarki nie przeszkodziły w umocnieniu dolara

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

W dziale Gry

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale Extreme

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Przeciętne dane z amerykańskiej gospodarki nie przeszkodziły w umocnieniu dolara