Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   RPP obcięła stopy procentowe o 25 punktów bazowych

Finanse

rss

RPP obcięła stopy procentowe o 25 punktów bazowych

2009.06.24//  Przemysław Kwiecień
Zgodnie z oczekiwaniami i konsensusem rynkowym Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych.

Należy jednocześnie zaznaczyć, iż po wcześniejszych dość agresywnych obniżkach stóp, to posunięcie jest pierwszym cięciem od trzech miesięcy, co oznacza i tak duże wyhamowanie tempa luzowania polityki monetarnej.
Czynniki, które wpłynęły na bardziej konserwatywną postawę Rady to z jednej strony obawy przed inflacyjnymi skutkami słabego złotego, zaś z drugiej symptomy poprawy sytuacji w globalnej gospodarce.

Gdyby te ostatnie potwierdziły się w kolejnych danych, na rynkach bazowych (USA, strefa euro, Wielka Brytania) zaczęłoby się spekulować o podwyżkach stóp, co nie pozostałoby bez wpływu na politykę monetarną w Polsce.

Z drugiej strony dane z krajowej gospodarki nie pokazały dotychczas przełomu – należy zakładać, że gospodarka pozostanie w stanie stagnacji przynajmniej do końca roku i z tej strony nie będziemy odczuwać presji inflacyjnej.

Ponadto efekty inflacyjne słabszej waluty okazują się też być nieco słabsze niż można było oczekiwać. W rezultacie Rada miała miejsce na niewielkie dostosowanie. Oczekujemy też, że do końca roku stopy procentowe zostaną obniżone do poziomu 3 procent w przypadku stopy referencyjnej.

Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego do poziomu:
  • stopa referencyjna 3,5 procenta w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 5 procent w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 2 procent w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 3,75 procenta w skali rocznej.
Uchwała RPP wchodzi w życie 25 czerwca 2009 r.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
RPP obcięła stopy procentowe o 25 punktów bazowych

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Kultura

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale SportDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   RPP obcięła stopy procentowe o 25 punktów bazowych