Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Ranking najbogatszych Polaków 2013 według "Forbesa"

Finanse

rss

Ranking najbogatszych Polaków 2013 według "Forbesa"

2013.02.28//  D. Pęgiel
Magazyn "Forbes" opublikował najnowszą listę najbogatszych Polaków. Komentatorzy podkreślają, że miniony rok był przełomowy - po raz pierwszy wartość majątku najbogatszego człowieka w naszym kraju przekroczyła 11 miliardów złotych. W sumie bogactwo najpoważniejszych biznesmenów powiększyło się o ponad 15%. Aby w tym roku znaleźć się na liście "Forbesa" trzeba było mieć w portfelu minimum 190 mln zł.
Jan Kulczyk
Jan Kulczyk Jan Kulczyk
Jan Kulczyk

Najbogatszym Polakiem po raz kolejny okrzyknięty został Jan Kulczyk. Dysponuje on majątkiem ocenianym na 11 miliardów 100 milionów złotych. O 700 milionów mniej ma Zygmunt Solorz-Żak, a pierwszą trójkę zamyka Michał Sołowow z prawie 6 miliardami złotych.

Tworząc ranking "Forbes" opierał się wyłącznie o aktywa biznesowe - pod uwagę były brane tylko udziały w przedsiębiorstwach oraz środki pochodzące z transakcji biznesowych, a nie majątek prywatny sklasyfikowanych.

Wielkość bogactwa biznesmenów, którzy znaleźli się na liście, magazyn obliczył wiec sugerując się wartością akcji i udziałów firm. Forbes był zainteresowany również takimi danymi jak: przychody, wynik operacyjny, wynik netto, kapitały własne, zadłużenie. Ponadto zastosowano metodę porównawczą wobec przedsiębiorstw notowanych na giełdzie lub takich, które były przedmiotem transakcji.

Dane uwzględnione przez magazyn pochodzą od wywiadowni bisnode oraz z zestawienia akcjonariuszy spółek giełdowych – mowa o notowaniach z początku tego roku. Z kolei w przypadku spółek niepublicznych magazyn uwzględnił sprawozdania za 2011 rok oraz wszelkie wiarygodne informację z 2012 roku.

10 najbogatszych Polaków według "Forbesa":
 1. Jan Kulczyk (11,1 mld złotych)
 2. Zygmunt Solorz-Żak (10,4 mld złotych)
 3. Michał Sołowow (6 mld złotych)
 4. Leszek Czarnecki (4,4 mld złotych)
 5. German Efromovich (4 mld złotych)
 6. Jerzy Starak, Anna Woźniak-Starak (3,05 mld. złotych)
 7. Dariusz Miłek (2,5 mld złotych)
 8. Roman Karkosik (2,5 mld złotych)
 9. Bogusław Cupiał (1,95 mld złotych)
 10. Tomasz Domagała z rodzina (1,8 mld złotych)
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: forbes.pl, gazetaprawna.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Ranking najbogatszych Polaków 2013 według "Forbesa"

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Kultura

 • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Ranking najbogatszych Polaków 2013 według "Forbesa"