Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Ranking najcenniejszych krajów świata

Finanse

rss

Ranking najcenniejszych krajów świata

2014.09.08//  S. Sikorska
Firma konsultacyjna Brand Finance opublikowała w tym roku ranking najcenniejszych państw na świecie. Każdy kraj traktuje się w nim jako swoistą markę, której wartość wyliczana jest na podstawie kilku odrębnych czynników. Składowymi budującymi ogólną wartość jednostki terytorialnej są m.in. jakość życia obywateli, czy kondycja siły roboczej. Im wyżej cenione jest państwo, tym lepiej rozwija się w nim turystyka, chętniej pojawiają się zagraniczni, wysoko wykwalifikowani pracownicy, większy jest kapitał obcych firm inwestujących w danym kraju, a dodatkowo, produkty wytwarzane na jego terytorium cieszą się większą popularnością na świecie. To wszystko sprawia natomiast, że na tle innych państw, dobrze oceniane państwo cieszy się wysokim PKB i jest bardziej odporne na recesję.
Najcenniejsze kraje świata 1. USA
Najcenniejsze kraje świata 2. Chiny
Najcenniejsze kraje świata 3. Niemcy

Nie jest żadnym szczególnym zaskoczeniem fakt, że najcenniejszym krajem naszego globu są Stany Zjednoczone. Ich wartość wycenia się na 17,99 bln dolarów, co oznacza, że wzrosła ona aż o 23% w porównaniu do zestawienia opublikowanego rok wcześniej. 2. miejsce należy do najbardziej zaludnionego kraju na świecie, czyli Chin. Ich wartość została oszacowana na 6,109 bln dolarów. To jeszcze większy wzrost, niż ten odnotowany w przypadku USA. Wartość Chińskiej Republiki Ludowej wzrosła na przestrzeni roku o 26%. Na ostatnim miejscu podium znajduje się największa europejska gospodarka, czyli Niemcy. Wartość naszych zachodnich sąsiadów wyliczono na 4,002 bln dolarów. Nie jest to znaczna zmiana w ujęciu rocznym, ponieważ wzrost wynosił tylko 3%.
Najcenniejsze kraje świata 4. Wielka Brytania
Najcenniejsze kraje świata 5. Japonia
Najcenniejsze kraje świata 6. Francja

Poza podium znalazła się Wielka Brytania. Po wzroście o 8% w stosunku minionego roku, jej wartość oceniono na 2,354 bln dolarów. W rankingu nie zabrakło jednak również państw, których wartość w ujęciu rocznym dość wyraźnie zmalała. Było tak m.in. w przypadku Japonii, która uplasowała się na pozycji 5. Japonię wyceniono na 2,163 bln dolarów, co jest równoznaczne z 11-procentowym spadkiem jej wartości. W dalszej kolejności znajdowały się jeszcze Francja, której wartość spadła o 1% i wyniosła 1,938 bln dolarów, Kanada o wartości 1,836 bln dolarów (wzrost o 16% r/r) oraz Brazylia z wyceną 1,478 bln dolarów, co daje wzrost o 7%.
Najcenniejsze kraje świata 7. Kanada
Najcenniejsze kraje świata 8. Brazylia
Najcenniejsze kraje świata 9. Indie

9. lokata należy do Indii, których wartość w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła o 10% do poziomu 1,366 bln dolarów. Najlepszą dziesiątkę zamyka Australia. Jej wartość wyliczono na 1,257 bln dolarów, co daje zwyżkę wynoszącą aż 32% w ujęciu rocznym. A jak sobie poradziła Polska? Trzeba przyznać, że całkiem nieźle. Znaleźliśmy się w pierwszej 20-tce. Od ubiegłego roku awansowaliśmy o 3 miejsca i znaleźliśmy się na pozycji 20. Nasza wartość wynosi 497 miliardów dolarów. W porównaniu do poprzedniego roku, wzrosła o 5%.
Najcenniejsze kraje świata 10. Australia
Najcenniejsze kraje świata Polska znalazła się...
Najcenniejsze kraje świata ...na miejscu 20.

Zważywszy na to, że nie jesteśmy państwem dużym pod względem terytorialnym, nie mamy wcale wielu mieszkańców, a dodatkowo, nasza gospodarka pozostaje w tyle za wieloma innymi krajami, to trzeba przyznać, że 20. pozycja w rankingu najcenniejszych państw na świecie powinna nas naprawdę cieszyć!
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Ranking najcenniejszych krajów świata

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Extreme

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Ranking najcenniejszych krajów świata