Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Raport o zamożności Polaków

Finanse

rss

Raport o zamożności Polaków

2015.11.30//  S. Sikorska
Narodowy Bank Polski opublikował niedawno raport dotyczący zamożności Polaków. Zawarte w nim dane mogą dziwić wielu z nas. Wynika z niego bowiem, że… jesteśmy zamożniejsi od Niemców, a w dodatku okazuje się, że przeciętna rodzina żyjąca na terytorium naszego kraju dysponuje fortuną wartą, bagatela, przeszło 250 tysięcy złotych! To jednak nie wszystko. Według raportu, mieszkańcy wsi są w Polsce bogatsi od ludzi żyjących w miastach. Mimo to jakość naszego życia wcale nie jest lepsza niż ta deklarowana przez naszych zachodnich sąsiadów.
Raport o zamożności Polaków
Raport o zamożności Polaków
Raport o zamożności Polaków

Dość zaskakujące dane pozyskano, dzięki przepytaniu 7000 rodzin pochodzących z różnych regionów naszego kraju. Porównywano je pod względem wartości posiadanych nieruchomości, pojazdów, majątku wynikającego z prowadzonej działalności gospodarczej. Sprawdzano również ich zadłużenia oraz aktywa, jakimi dysponują. Porównując wyniki badania do stopnia zadłużeń Polaków, ale i do liczby osób żyjących na skraju ubóstwa, można założyć jednak, że w badaniach trafiono na wyjątkową grupę osób, które żyją na stosunkowo wysokim poziomie. Opublikowane w I połowie tego roku dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazały, że poniżej poziomu ubóstwa żyje w naszym kraju ponad 4,5 mln ludzi, a ubogich jest ok. 7 mln osób.
Raport o zamożności Polaków
Raport o zamożności Polaków
Raport o zamożności Polaków

A kto ma szansę na bycie zamożnym? Od lat zamożność w ogromnym stopniu zależy od poziomu wykształcenia. Im jest ono wyższe, tym większa jest szansa na dobrą pracę i wysokie zarobki, a więc także na gromadzenie fortuny. NBP oszacowało, że w przypadku osób z wyższym wykształceniem przeciętny majątek gospodarstwa domowego wynosi 343,6 tys. złotych, podczas gdy średnia dla ogółu respondentów to dokładnie 256,8 tys. złotych. W zdecydowanie gorszej sytuacji są gospodarstwa domowe, w których głównym żywicielem rodziny jest osoba o wykształceniu podstawowym. Ich średni majątek to jedynie 151 tys. złotych.
Raport o zamożności Polaków
Raport o zamożności Polaków
Raport o zamożności Polaków

Poza wykształceniem, liczy się również wiek. Zwykle więcej pieniędzy mają osoby w starszym wieku, co jest dość zrozumiałe, ponieważ mają więcej czasu na gromadzenie fortuny. Osoby po 45. roku życia, ale jednocześnie przed 64. rokiem życia mają średnio 304,5 tys. złotych. Oprócz tego znaczenie ma forma zatrudnienia. Więcej pieniędzy posiadają ludzie prowadzący własną działalność gospodarczą. Szacuje się, że rocznie ich średnie dochody to 783,6 tys. złotych, a ludzie zatrudnieni na umowy (zarówno o pracę, jak i cywilnoprawne) dysponują majątkami wartymi przeciętnie tylko 201,6 tys. złotych. Więcej warty jest też majątek osób żyjących na wsi - to średnio 366,1 tys. złotych, a u mieszkanców miast jest to przeciętnie ok. 215 tys. złotych. Dlaczego mimo posiadania takich środków, Polacy żyją na niższym poziomie niż np. Niemcy? Odpowiedź jest prosta. Większość naszych pieniędzy stanowią nieruchomości, w których mieszkamy, a one nie pozwolą nam zrobić zakupów ani wyjechać na luksusowe wakacje.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Raport o zamożności Polaków

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Raport o zamożności Polaków