Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Rozmowa kwalifikacyjna? Ważne spotkanie biznesowe? Rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Firma

rss

Rozmowa kwalifikacyjna? Ważne spotkanie biznesowe? Rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

2015.10.22//  P. Potocki
Starasz się o nową posadę? A może twoja firma chce zdobyć ważnego kontrahenta? Poza przygotowaniem merytorycznym musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które wpłyną na to, jak rozmówca będzie cię postrzegał.

Na wynik rozmowy kwalifikacyjnej czy też spotkania z nowym partnerem biznesowym, wpływ mają nie tylko użyte przez nas słowa czy argumenty. Niebagatelne (niekiedy wręcz największe) znaczenie ma prezencja, mowa ciała, sposób formułowania wypowiedzi, kultura osobista, a przede wszystkim pierwsze wrażenie, jakie zrobisz na swym rozmówcy.
 
Pierwsze wrażenie jest tylko jedno
 Ocenie naszego potencjalnego szefa czy przyszłego kontrahenta, podlegamy już od momentu, gdy przekraczamy próg firmy. Warto przybyć na spotkanie nieco wcześniej, spóźnienie jest zdecydowanie w złym tonie. Pomimo tego aż 10% kandydatów spóźnia się na rozmowę kwalifikacyjną, tracąc tym samym punkty już na początku (źródło: interviewme.pl).
 
Do pokoju, w którym odbędzie się rozmowa, wejdź pewnie, a następnie przywitaj się uściskiem dłoni (jeśli masz zimne dłonie, rozetrzyj je tuż przed spotkaniem). Uścisk powinien być mocny (oczywiście nie przesadnie), a dłoń sucha (pot świadczy bowiem o zdenerwowaniu). Pamiętaj też o uśmiechu – pogodni ludzie robią zdecydowanie lepsze wrażenie.
 
Ubiór, czyli „jak cię widzą, tak cię piszą”
Aż 65% szefów twierdzi, że ubiór kandydata to ważny element wpływający na jego ocenę podczas rozmowy. Również przy okazji innego rodzaju spotkań biznesowych należy pamiętać o odpowiednim ubraniu. Powinno ono być czyste i schludne, a także pasować do formalnej okazji. Z pominięciem środowiska artystycznego czy kilku innych branż, w których dress code jest bardziej swobodny i pozwala na więcej, najlepiej jest postawić na elegancką klasykę. Najbezpieczniejszy jest strój biznesowy, business dress, czyli ciemnoszary bądź granatowy garnitur, koszula i krawat. Coraz częściej spotyka się też bardziej swobodny strój, casual dress, który dopuszcza kolorową marynarkę i koszulę (oczywiście dobrze do siebie dopasowane), a nawet sweter. Spodnie jeansowe są nieakceptowalne.

Nie powinniśmy również zapominać o doborze odpowiednich butów oraz ich pielęgnacji. Nawet najbardziej eleganckie buty nie zrobią bowiem dobrego wrażenia, jeśli będą zakurzone, przybrudzone lub będą sprawiały wrażenie podniszczonych. Przed wyjściem na spotkanie starannie je wyczyść. Najpierw przy pomocy szmatki usuń brud i kurz, a następnie nanieś na skórę cienką warstwę dobrej jakości pasty do butów. Dobrze jest wybrać produkt zawierający naturalny wosk pszczeli. Po wyschnięciu pasty wypoleruj buty szczotką, a następnie przetrzyj ściereczką dla uzyskania lepszego połysku. Szeroką gamę produktów do pielęgnacji obuwia, można znaleźć na stronie www.bufalo.pl.
 
Przygotuj się!
Rzadko spotyka się osoby obdarzone umiejętnością improwizacji podczas tak ważnego wydarzenia jakim jest rozmowa kwalifikacyjna czy spotkanie biznesowe. Również zbyt duża pewność siebie może przy braku szczęścia bardziej zaszkodzić niż pomóc. Do rozmowy warto przygotować się wcześniej, biorąc pod uwagę jej możliwą tematykę. Będzie ona związana z konkretną ofertą lub stanowiskiem, na które aplikujesz. Zrób w sieci research na temat nowego kontrahenta lub firmy, w której starasz się o posadę. Im więcej będziesz wiedział o danym przedsiębiorstwie, jego osiągnięciach, problemach, a także o obowiązkach na wybranym stanowisku, tym lepiej. Jeśli chodzi o rozmowę kwalifikacyjną, zastanów się, jakie pytania mogą pojawić się podczas tego spotkania. Przygotuj informacje o sobie i swojej karierze zawodowej: o osiągnięciach własnych/swojej firmy lub o tym, dlaczego jesteś zainteresowany współpracą z danym kontrahentem/pracą w danej firmie. Ponadto kandydat na pracownika powinien umieć odpowiedzieć na pytania, dlaczego zmienia pracę oraz jakie są jego oczekiwania finansowe. Z kolei w przypadku spotkania z kontrahentem pomyśl o tym, jakie korzyści odniesie on z nawiązania współpracy.
 
Mów ustami i ciałem
Mimika, gestykulacja, postawa ciała, ton głosu – wszystkie te elementy mają ogromny wpływ na to, jak jesteś odbierany przez swojego rozmówcę. Bardzo często ma to większe znaczenie niż sama treść twojej wypowiedzi. Rekruter w firmie zwraca uwagę przede wszystkim na mowę ciała, koncentruje się na brzmieniu głosu, a zaledwie 7% ogólnego wrażenia tworzy treść wypowiadanego przez nas komunikatu.

Na co zwracają uwagę rekruterzy
Żródło: opracowanie na podstawie hrstandard.pl.

Co więcej, słabsze wrażenie wywierają osoby, które zapominają o uśmiechu, unikają kontaktu wzrokowego i siadają w nieformalny, niedbały sposób. Również zabawa długopisem, kartką czy włosami rozprasza rozmówcę. Zupełny brak gestykulacji także nie jest odbierany pozytywnie.

Naturalny kontakt wzrokowy (nie mylić z uporczywym wpatrywaniem się w rozmówcę) sprawia, iż jesteśmy postrzegani jako osoby szczere i uczciwe. Unikaj natomiast tzw. gestu zamknięcia, czyli splatania rąk na piersi. Delikatna gestykulacja doda Twojej wypowiedzi naturalności, ale jeżeli nie wiesz, co zrobić z rękami, najlepiej trzymaj je na udach lub na oparciach krzesła. Staraj się nie dotykać ust ani nosa, ponieważ taki gest sugeruje chęć ukrycia kłamstwa. Lekko pochyl się w stronę rozmówcy ,pokażesz sugeruje tym iż skupiasz na nim swoją uwagę. Usiądź wygodnie (nie na brzegu krzesła, ponieważ sprawia to wrażenie niepewności) i staraj się mówić naturalnym, spokojnym głosem. Zachowaj szacunek do rozmówcy poprzez schludny wygląd i wysoki poziom kultury. Twój wysiłek może zostać nagrodzony upragnionym kontraktem czy stanowiskiem.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Artykuł powstał we współpracy z Búfalo


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Rozmowa kwalifikacyjna? Ważne spotkanie biznesowe? Rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

  • Święta to czas prezentów. Jeśli mamy w domu fana sportu, nie tylko piłki, to warto pomyśleć o...

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale ExtremeDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Rozmowa kwalifikacyjna? Ważne spotkanie biznesowe? Rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę