Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Rynek boi się recesji

Opinie

rss

Rynek boi się recesji

2011.08.05//  Przemysław Kwiecień
S&P500 -9%, niemiecki DAX30 prawie -14%, warszawski WIG20 -10%, te gigantyczne straty rynki akcji zanotowały w ciągu zaledwie 4 dni i to mimo tego, że amerykański Kongres podniósł limit zadłużenia, a USA nie straciło ratingu. Co się stało? Rynek boi się recesji.

Recesja naszym zdaniem wcale nie jest przesądzona, nie jest nawet najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, dodatkowo na moment obecny dla rynku nie ma takich zagrożeń, jakimi w 2007 roku były bilanse instytucji finansowych. Dlatego powtórka z 2008 roku, kiedy S&P500 w ciągu dwóch tygodni odnotował spadek z 1220 do niecałych 850 pkt. wydaje się mało prawdopodobna. Jednak rynek płaci obecnie cenę za kilkumiesięczną ignorancję, kiedy pomimo coraz bardziej alarmujących danych ceny akcji pięły się w górę a surowce pozostawały drogie. My o spowolnieniu pisaliśmy jeszcze w końcówce kwietnia i choć rzeczywiście wtedy rynki osiągały tegoroczne maksima, jeszcze w lipcu powróciły blisko tych poziomów. Dlatego też obecne „dostosowanie” poglądów i strategii do obrazu makroekonomicznego (a nie można też wykluczyć przereagowania w drugą stronę) prowadzi do tak dramatycznych ruchów.
W notowaniach kontraktów na S&P500 obserwujemy realizację klasycznej formacji głowy i ramion, której zasięg to niecałe 1150 pkt. Na tym poziomie wypada też lokalny szczyt ze stycznia 2010 roku, tak więc jest to potencjalnie silne wsparcie. AT dla kontraktów na WIG20 znajduje się w pulsie rynku. Warto odnotować również, iż kurs AUDUSD dotarł do wsparcia, o którym pisaliśmy w środowym komentarzu. Dalszy rozwój sytuacji, czyli odbicie lub też przełamanie i ruch w kierunku 1,0140 zależeć będzie od tego, czy na rynkach akcji będziemy obserwować odreagowanie.

W końcu zareagowały ceny ropy. Po długiej konsolidacji w wąskim przedziale 115-120 USD za baryłkę gatunku Brent, cena spadła do niecałych 107 USD, czyli blisko wsparcia w okolicach 105 USD. To jednak zbyt mało i zbyt późno. Fakt, iż majowy spadek cen ropy okazał się przejściowy skłonił nas już kilka tygodni temu do oceny, iż spowolnienie globalne będzie dłuższe niż początkowo zakładaliśmy. Obecnie uważamy, iż cena gatunku Brent musiałaby spaść do 80-90 USD za baryłkę, aby dać oddech gospodarce.

Czy w obecnej sytuacji nawet względnie dobry raport z rynku pracy (14.30, konsensus +90 tys.) może pomóc? Naszym zdaniem możliwy jest odczyt w okolicach +120 tys., a to nie tylko lepiej od oczekiwań, ale także zdecydowanie lepiej niż w maju i czerwcu. Przy tak fatalnych nastrojach dobre dane mogłyby zachęcić inwestorów do kupna przecenionych akcji, jednak nie należy oczekiwać, iż raport może znacząco zmienić postrzeganie perspektyw gospodarczych. Warto zwrócić uwagę także na lipcowe dane o szwajcarskiej inflacji. Rynek oczekuje, iż wzrosła ona z 0,6 do 0,7% R/R. Efekt gigantycznego umocnienia franka w czerwcu i lipcu w danych o inflacji zobaczymy prawdopodobnie dopiero jesienią. Publikacja tych danych o 9.15, o 12.00 niemiecka produkcja przemysłowa (konsensus +0,2% m/m), później jeszcze dane z Kanady – rynek pracy (13.00, oczekiwany wzrost zatrudnienia o 15 tys.) i indeks PMI (16.00, konsensus 60,2 pkt.).
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Rynek boi się recesji

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Rynek boi się recesji