Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Rząd bierze się za imigrantów pracujących na czarno

Prawo

rss

Rząd bierze się za imigrantów pracujących na czarno

2011.04.11//  D. Pęgiel
Gabinet Donalda Tuska chce surowszych kar dla przedsiębiorstw nielegalnie zatrudniających imigrantów. Firmom tym miałyby grozić wysokie kary finansowe, a nawet zakaz udziału w publicznych przetargach. Nad nowym prawem pracuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Wprowadzenia odpowiednich zmian wymaga od Polski także Unia Europejska, gdyż nadzieja na znalezienie zatrudnienia na Starym Kontynencie jest jednym z głównym powodów imigracji.
Straż Graniczna
Straż Graniczna Straż Graniczna
Straż Graniczna

Niestety, dokładnych danych o cudzoziemcach przebywających i pracujących na czarno w Polsce nie ma. Z oficjalnych statystyk wynika jedynie, że o legalną pracę starają się u nas głównie przybysze z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Gruzji, ale co raz częściej pojawiają się też Chińczycy, Wietnamczycy, Mołdawianie, czy nawet Filipińczycy. Imigranci szukają zatrudnienia przede wszystkim w budownictwie, handlu, usługach, pomocach domowych i rolnictwie - informuje wyborcza.biz , powołując się na Dziennik Metro.

Z założeń do ustawy przygotowanych przez resort Jolanty Fedek, które rząd planuje przyjąć jutro wynika, że przedsiębiorstwom zatrudniającym nielegalnych imigrantów, będą grozić dotkliwe kary finansowe, a ich szefom procesy sądowe. Ponadto na nieuczciwą firmę nałożony może być zakaz startu w przetargach publicznych oraz nakaz zwrotu publicznych dotacji i dofinansowania z UE połączony z kilkuletnim zakazem ubiegania się o kolejne środki.

By móc lepiej kontrolować legalność zatrudnienia Straż Graniczna ma otrzymać m.in. dostęp do bazy ZUS czy możliwość zakładania podsłuchów w firmach. Zmiany prawa obejmą także nielegalnie zatrudnionych, którym będzie przysługiwało minimum trzymiesięczne wynagrodzenie oraz prawo do pozostania w Polsce na czas procesu w sądzie pracy o zaległą pensję.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: wyborcza.biz; Dziennik Metro


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Rząd bierze się za imigrantów pracujących na czarno

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale SportDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Rząd bierze się za imigrantów pracujących na czarno