Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Rząd zwiększy deficyt budżetowy o 9 mld zł

Finanse

rss

Rząd zwiększy deficyt budżetowy o 9 mld zł

2009.06.24//  IAD andergrant
Minister Rostowski poinformował, że rząd planuje zwiększenie deficytu budżetowego o 9 mld zł z obecnych 18 mld zł. Zatem deficyt w znowelizowanej ustawie budżetowej na rok 2009 sięgnąć miałby aż 27 mld zł.
 
Jakub Borowski, ekonomista Invest Banku, w komentarzu dla Gazety Wyborczej podkreślił, że rynek nie zareagował na zapowiedzi ministra finansów - To pokazuje, że te 9 mld zł wyższego deficytu rynek już wcześniej zdyskontował i nie zrobiło to na nim wrażenia - ocenia Borowski. Tym bardziej, że nowelizację ustawy budżetowej premier Donald Tusk zapowiadał już ponad miesiąc temu.
 
Rząd przewiduje zmniejszenie dochodów w tegorocznym budżecie o 37 mld zł, a wydatków o 22,7 mld zł.
 
Minister finansów podkreślił, że dzięki oszczędnościom poczynionym od stycznia udało się zaoszczędzić kwotę ponad 17 miliardów złotych, czyli około połowy nieprzewidzianego niedoboru w kasie państwa - poinformowała telewizja TVP Info.

Jacek Rostowski przewiduje, że wpływy z dywidend od spółek Skarbu Państwa i podatku CIT od nich będą wyższe o 5,3 mld zł od zakładanych wcześniej w ustawie budżetowej.
 
Jak wymienia Gazeta Wyborcza, dywidendę wypłacą m.in.:
  • KGHM (2,3 mld zł, z czego 1 mld zł trafi do budżetu);
  • Giełda Papierów Wartościowych (0,5 mld zł);
  • Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (100 mln zł)
  • i... PKO BP (2,88 mld zł, z czego 1 mld zł trafi do budżetu).
 
Jeszcze niedawno prezes PKO BP Jerzy Pruski przedstawił propozycję, by cały wypracowany w ubiegłym roku przez spółkę zysk przekazać akcjonariuszom (największym jest skarb państwa). Rada nadzorcza uznała, że jest to zły pomysł (i nie udzieliła prezesowi absolutorium). Według rady zysk powinien bank zachować i udzielać więcej kredytów, a dopiero jesienią zdecydować (jeżeli PKO BP będzie w dobrej kondycji, a nowa emisja akcji powiedzie się) o przekazaniu zysków państwu. Sprawa rozstrzygnie się 30 czerwca. Jednak ponieważ minister Rostowski pochwalił takie rozwiązanie, można oczekiwać przekazania zysków na dywidendę.
 
Czy wyższe wpływy do budżetu i dalsze cięcia wydatków wystarczą na pokrycie różnic? Dzienniki gospodarcze sugerują konieczność podniesienia podatków. Minister Rostowski podkreślił, że w tym roku podatki nie zostaną podniesione, ale nie wyklucza takiego rozwiązania w roku 2010. Szczegóły poznamy we wrześniu - zapowiedział Rostowski.
Przeczytaj także: Tusk: Podniesienie podatków jest możliwe, ale w ostateczności »
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Gazeta Wyborcza (www.gazeta.pl), TVP Info (www.tvp.info)


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Rząd zwiększy deficyt budżetowy o 9 mld zł

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Rząd zwiększy deficyt budżetowy o 9 mld zł