Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   S&P rozda karty?

Opinie

rss

S&P rozda karty?

2011.12.12//  Przemysław Kwiecień
Po raz kolejny okazało się, iż szczyt „ostatniej szansy” wcale nie musi dać inwestorom wszystkich odpowiedzi. Co więcej, na część odpowiedzi możemy poczekać aż do marca, o ile wcześniej rynki finansowe nie przyprą polityków do muru. Jak na razie reakcja na szczyt jest spokojna. W tym tygodniu poza Europą także dane z Chin i USA.
W ubiegłym tygodniu agencja Standard&Poor’s poinformowała o umieszczeniu ratingów niemal wszystkich krajów strefy na liście obserwacyjnej. Teoretycznie agencja ma teraz 90-dniowy okres na wydanie decyzji o zmianie lub utrzymaniu ocen wiarygodności. Przedstawiciele agencji sugerowali jednak, iż agencja będzie chciała jak najszybciej odnieść się do wyników szczytu UE. Problem w tym, że jak na razie nie specjalnie jest do czego się odnosić. Szczegółowe rozwiązania mają być gotowe dopiero na marzec, czyli w miesiącu, kiedy S&P musi ostatecznie podjąć decyzję. Agencja nie musi czekać do samego końca – może dać sobie trochę czasu na obserwację prac nad nowymi rozwiązaniami. Gdyby jednak zdecydowała już w najbliższych dniach, uznając że albo porozumienie polityczne ją satysfakcjonuje (wydaje się to mało prawdopodobne) lub też brak konkretów oznacza dodatkowe ryzyko i w związku z tym należy obniżyć ratingi, taka decyzja miałaby niewątpliwie znaczny wpływ na rynki.
Przeczytaj także: Standard & Poor's grozi 15 europejskim firmom ubezpieczeniowym »Nieudana korekta wzrostowa z poprzednich dwóch tygodni oddaje pole sprzedającym. Pierwszym celem jest poziom 1,3210, ale kolejne istotne wsparcie (1,3145) też nie jest daleko.

Bieżący tydzień przynosi znaczną ilość publikacji danych makro, przy czym będą to głównie dane z USA. Może się jednak okazać, iż flagowe publikacje takie jak sprzedaż (wtorek), produkcja (czwartek) czy CPI (piątek) nie powiedzą nam nic nowego. Od pewnego czasu dane z USA pokazują, iż tamtejsza gospodarka nie ucierpiała w wyniku wakacyjnego szoku i gdyby nie problemy w Europie i wysokie ceny ropy mogłaby wrócić na trwałe na ścieżkę ożywienia. W tej sytuacji niewiele powie też Fed (wtorek), który drogę do dalszego luzowania ma na razie zamkniętą i może jedynie obserwować sytuację.

W takich okolicznościach bardziej istotne będą wstępne wskaźniki PMI dla Chin i Europy (czwartek). Azja odgrywa szczególnie istotne znaczenie, gdyż większe spowolnienie w tamtym regionie unicestwiłoby próby ożywienia w USA i uczyniło recesję w Europie jeszcze głębszą. Dlatego listopadowy spadek chińskiego PMI (do 47,7 pkt.) był niepokojący i warto będzie obserwować, czy ten proces nie będzie się pogłębiał. Podobne wskaźniki dla Europy mogą mieć również niebagatelny wpływ na rynek, gdyż poziom PMI dla sektora produkcyjnego już w październiku był niepokojąco niski.

Wskaźniki aktywności publikowane będą także w USA. Zarówno wskaźnik aktywności w rejonie Nowego Jorku jak i Filadelfii opublikowany zostanie w czwartek. Tego dnia zatem poznamy najciekawsze dane makro przewidziane do publikacji na ten tydzień.

Warto zwrócić uwagę, iż na ten moment sytuacja na wykresie S&P500 jest otwarta. Po silnych wzrostach ubiegły tydzień przyniósł świecę niezdecydowania. Rynki są jednak dość wysoko więc bez pozytywnych impulsów bykom może być trudno kontynuować zwyżkę.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
S&P rozda karty?

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale SportDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   S&P rozda karty?