2012.04.27// D. Pęgiel
Sejm w tym tygodniu zajmował się między innymi nową definicją wódki, która została skierowana do drugiego czytania. Wynika z niej, że "Polska Wódka" to napój alkoholowy uzyskiwany ze zbóż lub ziemniaków uprawianych na terenie naszego kraju - czytamy na portalu "Rzeczpospolitej".
Nową definicję "Polskiej Wódki/Polish Vodka" wprowadzić ma rządowy projekt ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych.
"Chcemy poprzez uregulowania prawne spowodować, by na terenie naszego kraju produkowano wódkę, która w oparciu o oznaczenia geograficzne mogła się odróżniać od innych wódek, które są na europejskim rynku. Naszym celem jest, by tę wódkę produkować z ziemniaków lub też tradycyjnych zbóż" - oznajmił wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke, który przedstawił ów projekt. Nowe przepisy przewidują m.in., że polska wódka musi powstawać na terenie naszego kraju.
Komentatorzy zaznaczają, że zawężenie definicji polskiej wódki jest ważnym krokiem, który pozwoli polskim producentom zdobyć nowe rynki. Ponadto jest elementem promocyjnymi i marketingowym. Jednocześnie będzie ona komplikować życie tym, których alkohol nie spełni tej normy.
Zdaniem specjalistów gra toczy się o znaczne pieniądze. Polska jest bowiem pierwszym producentem tego trunku w Unii Europejskiej i czwartym na świecie. W ciągu roku wytwarza ponad 300 milionów litrów wódki, z tego około 50 milionów litrów trafia na eksport.
Andrzej Szumowski - prezes Stowarzyszenia "Polska Wódka" - zaznaczył, że "jest to jedyna polska produktowa marka globalna, najbardziej rozpoznawalna, najbardziej ceniona i najbardziej kojarzona z naszym krajem".
Tymczasem większość producentów stosujących oznaczenie "Polska Wódka" nie wyraziło zgody na zawężenie bazy surowcowej, o czym poinformował prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy Leszek Wiwała. W myśl obecnych regulacji produkt ten wytwarzany jest w Polsce na bazie tutejszych surowców, a więc również kukurydzy, która ma być najbardziej wydajna przy wytwarzaniu alkoholu.