Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Silna przecena złotego

Opinie

rss

Silna przecena złotego

2009.12.16//  Marcin R. Kiepas
We wtorek złoty stracił 5 gr do dolara i 4 gr do euro w reakcji na wzrost awersji do ryzyka i silny spadek kursu EUR/USD. O godzinie 17:40 kurs USD/PLN testował poziom 2,8851 zł, a EUR/PLN 4,1934 zł. Na wartości traciły również inne waluty regionu.
Jednym z podstawowych czynników zwiększających awersję do ryzyka są problemy Grecji. W poniedziałek wieczorem grecki premier oświadczył, że kraj „jest w krytycznej sytuacji i musi w ciągu najbliższych trzech miesięcy podjąć decyzje niepodejmowane od dziesięcioleci”. Opór opozycji i związków zawodowych wyklucza szybkie wprowadzenie niezbędnych reform. To zaś uderzy nie tylko w euro, ale dalej zwiększając awersję do ryzyka, również w waluty Europy Środkowej i Wschodniej. Nastrojów dziś nie poprawiły również doniesienia z Austrii o problemach Oesterreichische Volksbanken, czwartego co do wielkości banku w tym kraju. Do kupna walut krajów zaliczanych do rynków wschodzących, czyli również złotego, nie zachęcało też obniżenie przez Standard&Poor's ratingu dla Meksyku.

Inwestorzy, zgodnie zresztą z oczekiwaniami, zignorowali natomiast opublikowane dziś przez Główny Urząd Statystyczny listopadowe dane o inflacji CPI. Tak jak prognozowano wzrosła ona o 0,3 proc. w relacji miesięcznej i o 3,3 proc. w relacji rocznej, po tym jak w październiku wzrost ten sięgnął odpowiednio 0,1 proc. i 3,1 proc. W podobny sposób jutro powinny zostać zignorowane listopadowe dane o dynamice wynagrodzeń i zatrudnienia w Polsce. Emocje może wywołać, stając się realnym impulsem dla złotego, dopiero czwartkowa publikacja listopadowych danych o produkcji przemysłowej w Polsce.

W środę, podobnie jak to miało miejsce w dniu dzisiejszym, złoty będzie pozostawał pod wpływem nastrojów na rynkach światowych. W sposób bezpośredni będzie reagował natomiast na notowania EUR/USD. Rosnąca awersja do ryzyka, silny trend spadkowy na EUR/USD oraz coraz większa przewaga popytu na wykresach USD/PLN i EUR/PLN, każą oczekiwać dalszego osłabienia polskiej walut. Z drugiej jednak strony rosnące krótkoterminowe wyprzedanie na EUR/USD i wykupienie na polskich parach, wskazuje na korektę. Za tym drugim scenariuszem przemawia również jutrzejsze posiedzenie FOMC, w oczekiwaniu na wyniki którego na rynkach raczej będzie spokojnie.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Silna przecena złotego

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale High-Tech



Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Silna przecena złotego