Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Silne umocnienie złotego na początek lutego

Opinie

rss

Silne umocnienie złotego na początek lutego

2010.02.01//  Marcin R. Kiepas
Luty na rynku walutowym rozpoczął się od silnego umocnienia złotego w relacji do głównych walut. O godzinie 19:10 kurs USD/PLN testował poziom 2,8589 zł, a EUR/PLN 3,9794 zł. W piątek pod koniec dnia kursy tych par kształtowały się odpowiednio na poziomach 2,9070 zł i 4,0360 zł.

Silny popyt na polską walutę jest konsekwencją wcześniejszych wydarzeń, które z uwagi na obserwowane w ostatnich dwóch tygodniach wyraźne pogorszenie klimatu inwestycyjnego na rynkach światowych, pozostały niezauważone lub też nie miały szans przełożyć się na wzmocnienie złotego. A więc całej serii dobrych danych makroekonomicznych z Polski, dużego popytu na dług i sprzedawane przez Skarb Państwa mniejsze lub większe pakiety akcji będące w jego posiadaniu (m.in. KGHM, Lotos, w lutym planowana jest sprzedaż Enei), czy też przedstawiony w piątek plan naprawy finansów publicznych, który z uwagi na rezygnację premiera Donalda Tuska z walki o prezydenturę, przyjmowany jest jako realny plan ratunkowy, a nie przedwyborcza zagrywka. Na to wszystko natomiast nakładają się coraz powszechniejsze w ostatnich tygodniach rekomendacji kupna złotego.
Wobec tak dużego nagromadzenia popytowych impulsów, wystarczyła lekka poprawa nastrojów na rynkach finansowych, połączona ze wzrostową korektą na EUR/USD, żeby kursy USD/PLN i EUR/PLN runęły w dół. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jakkolwiek zdecydowanie więcej jest argumentów przemawiających za umocnieniem polskiej waluty, to inwestorzy nie działają w próżni. Jeżeli na rynkach globalnych dojdzie do gwałtownego pogorszenia nastrojów, to cały proces nieco odsunie się w czasie. W dalszym jednak ciągu aprecjacja złotego będzie pozostawać scenariuszem bazowym w średnim terminie.

Dzisiejsze umocnienie istotnie zmienia układ sił przede wszystkim na wykresie EUR/PLN. Przełamanie psychologicznego poziomu 4 zł oraz wybicie poniżej dołka z 19 stycznia br., otwiera drogę do dalszych spadków. Pierwszym liczącym się wsparciem jest szczyt z 23 października 2008 roku na wykresie dziennym, czyli okolice 3,84 zł.

Na południe powinien również podążać kurs USD/PLN, po tym jak piąty raz na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy, zawrócił poniżej poziomu 2,95 zł. Obecnie pierwszym wsparciem jest poziom 2,83 zł. Kolejne, już nieco silniejsze bariery, to okolice 2,79 zł i 2,71 zł.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Silne umocnienie złotego na początek lutego

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Lifestyle

  • Święta to czas prezentów. Jeśli mamy w domu fana sportu, nie tylko piłki, to warto pomyśleć o...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Silne umocnienie złotego na początek lutego