Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Silne umocnienie złotego na początek lutego

Opinie

rss

Silne umocnienie złotego na początek lutego

2010.02.01//  Marcin R. Kiepas
Luty na rynku walutowym rozpoczął się od silnego umocnienia złotego w relacji do głównych walut. O godzinie 19:10 kurs USD/PLN testował poziom 2,8589 zł, a EUR/PLN 3,9794 zł. W piątek pod koniec dnia kursy tych par kształtowały się odpowiednio na poziomach 2,9070 zł i 4,0360 zł.

Silny popyt na polską walutę jest konsekwencją wcześniejszych wydarzeń, które z uwagi na obserwowane w ostatnich dwóch tygodniach wyraźne pogorszenie klimatu inwestycyjnego na rynkach światowych, pozostały niezauważone lub też nie miały szans przełożyć się na wzmocnienie złotego. A więc całej serii dobrych danych makroekonomicznych z Polski, dużego popytu na dług i sprzedawane przez Skarb Państwa mniejsze lub większe pakiety akcji będące w jego posiadaniu (m.in. KGHM, Lotos, w lutym planowana jest sprzedaż Enei), czy też przedstawiony w piątek plan naprawy finansów publicznych, który z uwagi na rezygnację premiera Donalda Tuska z walki o prezydenturę, przyjmowany jest jako realny plan ratunkowy, a nie przedwyborcza zagrywka. Na to wszystko natomiast nakładają się coraz powszechniejsze w ostatnich tygodniach rekomendacji kupna złotego.
Wobec tak dużego nagromadzenia popytowych impulsów, wystarczyła lekka poprawa nastrojów na rynkach finansowych, połączona ze wzrostową korektą na EUR/USD, żeby kursy USD/PLN i EUR/PLN runęły w dół. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jakkolwiek zdecydowanie więcej jest argumentów przemawiających za umocnieniem polskiej waluty, to inwestorzy nie działają w próżni. Jeżeli na rynkach globalnych dojdzie do gwałtownego pogorszenia nastrojów, to cały proces nieco odsunie się w czasie. W dalszym jednak ciągu aprecjacja złotego będzie pozostawać scenariuszem bazowym w średnim terminie.

Dzisiejsze umocnienie istotnie zmienia układ sił przede wszystkim na wykresie EUR/PLN. Przełamanie psychologicznego poziomu 4 zł oraz wybicie poniżej dołka z 19 stycznia br., otwiera drogę do dalszych spadków. Pierwszym liczącym się wsparciem jest szczyt z 23 października 2008 roku na wykresie dziennym, czyli okolice 3,84 zł.

Na południe powinien również podążać kurs USD/PLN, po tym jak piąty raz na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy, zawrócił poniżej poziomu 2,95 zł. Obecnie pierwszym wsparciem jest poziom 2,83 zł. Kolejne, już nieco silniejsze bariery, to okolice 2,79 zł i 2,71 zł.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Silne umocnienie złotego na początek lutego

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Silne umocnienie złotego na początek lutego