Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Słabe dane szybko utemperowały optymizm inwestorów

Opinie

rss

Słabe dane szybko utemperowały optymizm inwestorów

2010.07.07//  Przemysław Kwiecień
We wczorajszym komentarzu pisaliśmy, iż bardzo istotnym dla przebiegu tygodnia będzie to z jakimi przemyśleniami (po kilku tygodniach słabych danych) z długiego weekendu powrócą amerykańscy inwestorzy. Powrócili najwyraźniej z wnioskami, iż akcje po przecenie są już atrakcyjne. Optymizm dość szybko został jednak utemperowany przez kolejne słabsze dane.
ISM usług (również) w dół

Indeks aktywności w sektorze usług obniżył się w czerwcu do 53,8 pkt. z 55,4 pkt. w maju i wobec oczekiwanych przez rynek 55,1 pkt. Tym samym podobnie jak w przypadku ISM dla przemysłu spadek jest wyraźny i wskazujący na niższe tempo ożywienia w kolejnych miesiącach. Łączny spadek indeksów PMI jest zdecydowanie najgłębszy od listopada 2008 roku kiedy gospodarka odczuwała szok po upadku Lehman Brothers. Niższe wskaźniki aktywności mogą sugerować, iż przy okazji zbliżającego się sezonu wyników w USA obniżane będą (często po raz pierwszy od kilku kwartałów) prognozy wyników na trzeci i czwarty kwartał.

Wczorajsze notowania na rynkach akcji rozpoczęły się optymistycznie. Wracający z długiego weekendu Amerykanie najwyraźniej uznali, iż niemal 20% przecena (od szczytów z końca kwietnia) to dobra okazja do zakupów. Optymizm ten został utemperowany przez publikację wspomnianego ISM, która była wczoraj dla rynku punktem zwrotnym. Co więcej zwrot nastąpił w nieprzypadkowym momencie, a mianowicie wtedy, gdy notowania kontraktów na indeks DJIA30 testowały kluczowe poziomy 9750-9800 pkt. – wcześniej bardzo silną linię wsparcia, obecnie zaś oporu. Również kontrakty na S&P500 zawróciły w strefie oporu 1037-1041 pkt., aby zakończyć handel ponad 1% niżej. Taki obrót spraw komplikuje sytuację kupujących i może oznaczać, iż weekendowe przemyślenia to będzie za mało aby bieżący tydzień był okresem odreagowania.

EURUSD – nadal wyczekiwanie

Po agresywnych wzrostach z ubiegłego tygodnia, w tym tygodniu zmienność na głównej parze walutowej jest zdecydowanie mniejsza. EURUSD pozostaje w górnym obszarze krótkoterminowego kanału wzrostowego, ale póki co nie jest w stanie przyspieszyć zwyżki i rozstrzygnąć sytuacji technicznej. Ostrzeżeniem dla kupujących może być wczorajszy nieudany test kluczowego obecnie oporu 1,2670. Temat reakcji pary na dane z USA nadal nie jest rozstrzygnięty. Wczoraj euro zyskało po słabych danych z USA (to właśnie po publikacji ISM para testowała wspomniany opór), ale należy odnotować, iż indeksy akcji w USA jeszcze przez kilka minut po publikacji danych wzrastały (tak jakby rynek chciał przetestować, czy pomimo negatywnych informacji uda mu się pokonać ważne poziomy, o których pisaliśmy w poprzednim akapicie). Nieudany test 1,2670 na EURUSD zbiegł się z nieudanymi próbami pokonania oporów na amerykańskich indeksach i to skłania do wniosku, iż pozytywna korelacja pomiędzy rynkami akcji i EURUSD nadal pozostaje scenariuszem wyjściowym. Pomimo nieudanego testu 1,2670 w dniu wczorajszym scenariusz wzrostowy pozostaje realny. Kluczową linia obrony pozostaje 1,2465.

W kalendarzu – ISM w Kanadzie, zatrudnienie w Australii

Brak danych z głównych rynków w dniu dzisiejszym inwestorom skompensują dane z peryferyjnych gospodarek rozwiniętych: Kanady i Australii. Do tej pory te dwie gospodarki zaskakiwały skalą ożywienia, choć mimo to pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych odcisnęło się na notowaniach lokalnych dolarów. Dziś w Kanadzie dane o aktywności (16.00, konsensus 64,1 pkt.), zaś w nocy dane o zatrudnieniu w Australii (3.30, oczekiwany wzrost zatrudnienia w czerwcu o 15,3 tys.).
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Słabe dane szybko utemperowały optymizm inwestorów

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale KulturaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Słabe dane szybko utemperowały optymizm inwestorów