Biznes, Finanse, Prawo   »   Polityka   »   Soft Power 30 - Polska jednym z 30 najbardziej wpływowych krajów świata

Polityka

rss

Soft Power 30 - Polska jednym z 30 najbardziej wpływowych krajów świata

2015.07.19//  S. Sikorska
Firma doradcza Portland Communication opracowała ranking Soft Power 2015, w którym sklasyfikowano kraje o największej „miękkiej sile”. Definicja „miękkiej siły” została wprowadzone do polityki przez harvardzkiego profesora Josepha Nye, który określił tak zdolność krajów do zyskiwania sojuszników i wpływów dzięki atrakcyjności kulturowej, politycznej oraz ideologicznej. Tegoroczny ranking jest dla nas szczególnie interesujący, ponieważ dość wysoko sklasyfikowano w nim Polskę. Znaleźliśmy się na pozycji 26., wyprzedzając tym samym m.in. Czechy i Grecję. Pochwalono nas za wolność mediów, równouprawnienie płci oraz za dobre rządy. Niestety, nie obyło się bez wytknięcia nam słabych punktów. Uznano za nie brak osiągnięć sportowych, kulturalnych i kiepski poziom turystyki. Przy ocenianiu państw pod uwagę brany był również wkład kraju w rozwój świata, a także warunki dla rozwoju biznesu, poziom innowacyjności, dostęp do edukacji i poziom wykształcenia obywateli oraz stopień poszanowania praw człowieka.
Ranking Soft Power 30
Ranking Soft Power 30
Ranking Soft Power 30

Krajem o najwyższym stopniu „miękkiej siły” uznana została Wielka Brytania. Zjednoczone Królestwo zebrało 75,61 pkt na 100 możliwych. Najwięcej punktów przyznano UK za rozwój kulturalny, technologiczny i za wpływ na losy świata. 2. lokata należy do naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy otrzymali 73,89 pkt. Ich wysokie miejsce nie dziwi, choćby ze względu na duże znaczenie Niemiec dla losów świata, w tym głównie Starego Kontynentu. Zwrócono uwagę m.in. na ich starania o utrzymanie pokoju w Europie. Poza tym nasi sąsiedzi zajęli wysokie miejsce pod względem kultury i edukacji. Natomiast znajdujące się na 3. miejscu Stany Zjednoczone zyskały 73,68 pkt. USA zajęły pierwsze miejsce pod względem rozwoju technologicznego, kulturowego i edukacyjnego. Jednak Stany mają też swoje słabe strony, do których zalicza się np. niedopracowany system polityczny, przez który od lat nie udaje się osiągnąć długoterminowego porozumienia w kwestii najważniejszych problemów gospodarczych. Jedną z bolączek USA jest też wysokie zadłużenie.
Ranking Soft Power 30
Ranking Soft Power 30
Ranking Soft Power 30

Poza podium znajduje się Francja, która zyskała 73,64 pkt, najwięcej zgarniając za zaangażowanie, kulturę i rozwój technologiczny. Jej najsłabszą stroną jest natomiast słynny podatek, o którym słyszał już chyba cały świat, czyli 75% podatku dochodowego naliczanego od najwyższych przychodów. Plasująca się na 5. pozycji Kanada otrzymała 71,71 pkt, wyróżniając się poziomem edukacji, ale przede wszystkim, zaufaniem zarówno ze strony własnych obywateli, jak też innych krajów. Kanada jest niezależna, samowystarczalna. Kiepsko wypada jednak pod względem przedsiębiorczości. Nie przeznacza się tu zbyt wiele na badania i rozwój, słabo jest z inwestycjami. W szóstej z kolei Australii (68,92 pkt) słabo wypada zaangażowanie w globalny rozwój, za to na plus są kultura i rozwój technologiczny.
Ranking Soft Power 30
Ranking Soft Power 30
Ranking Soft Power 30

Dalsze miejsca zajmują Szwajcaria i Japonia, które uzyskały odpowiednio 67,52 pkt i 66,86 pkt. Pierwszy z krajów jest liderem zarówno pod względem przedsiębiorczości, jak i rządów – szanuje się tu demokrację i prawa człowieka. Bardzo słabo wypada za to korzystanie z nowinek technologicznych. Szwajcarom wytyka się np., że ich resort spraw zgranicznych nie ma profilu na Facebooku. W Japonii jest inaczej – polityka i rząd wypadają zdecydowanie najsłabiej, ale za to przedsiębiorczość i edukacja znajdują się na wysokich poziomach. 9. lokata należy do Szwecji, która zebrała 66,49 pkt i wyróżnia się dobrymi rządami oraz rozwiniętą przedsiębiorczością, a słabo radzi sobie, jeśli chodzi o zaangażowanie, a także o rozwój kulturowy i technologiczny. Dziesiątkę zamyka Holandia z wynikiem 65,21 pkt. Ten kraj dobrze wypada, jeśli chodzi o rządy i przedsiębiorczość, ale ma spore zaległości w kwestii kulturowej i technologicznej. Mimo to wyniki Holandii w tych kategoriach znajdowały się na średnich poziomach, dużo lepszych od wielu innych państw. Brak tu jednak dziedzin zdecydowanie wyróżniających się na plus.
Ranking Soft Power 30
Ranking Soft Power 30
Ranking Soft Power 30

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Soft Power 30 - Polska jednym z 30 najbardziej wpływowych krajów świata

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Polityka   »   Soft Power 30 - Polska jednym z 30 najbardziej wpływowych krajów świata