Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   "Spieprzaj, dziadu!" środkiem płatniczym...

Finanse

rss

"Spieprzaj, dziadu!" środkiem płatniczym...

2009.11.08//  E. Zumbach
Dość nietypową monetę, wprowadziła niedawno do obiegu lokalnego na warszawskiej Pradze, prywatna mennica w Łebie, należąca do biznesmena Marcina Żyły.

Dla upamiętnienia słynnych już słów Lecha Kaczyńskiego: „Spieprzaj, dziadu!”, skierowanych do anonimowego mieszkańca warszawskiej Pragi, wybito pamiątkowe monety w ilości 10 tysięcy sztuk.
Lech Kaczyński Lech Kaczyński idzie...
7 Dziadów Stołecznych ...śladami rzymskich cesarzy...
7 Dziadów Stołecznych ...ma już swoją monetę

Moneta ukazała się dokładnie w 7 rocznicę użycia przez Lecha Kaczyńskiego zwrotu „Spieprzaj, dziadu!”, tuż po spotkaniu wyborczym na Pradze, przed drugą turą wyborów na prezydenta miasta Warszawy. Pełna wersja wypowiedzi ówczesnego kandydata na prezydenta stolicy, skierowana do jednego z wyborców w 2002 roku brzmiała: "Panie, spieprzaj Pan! Spieprzaj, dziadu!".

Te niefortunne słowa padły z ust polityka, wobec nieudanej wcześniej próby uciszenia uczestnika spotkania wyborczego, który zarzucał Lechowi Kaczyńskiemu, że „politycy uciekają z partii do partii jak szczury”. W kolejnych kampaniach wyborczych z roku 2005 i 2007, hasło: „Spieprzaj, dziadu!” było wielokrotnie nagłaśniane w mediach i wykorzystywane przez oponentów w walce politycznej.
Przeczytaj także: Szanghaj pidżamami stoi? »Jak informuje przedsiębiorca z Łeby, sam pomysł wybicia monety zrodził się, wobec potrzeby uczczenia nowatorskiej metody komunikacji polityka ze społeczeństwem. Marcin Żyła obiecał nagrodę dla owego mieszkańca Warszawy, słynnego już pana z reklamówką, który krótką wymianą zdań z Lechem Kaczyńskim, przysłużył się do powstania dziadowskiej monety.

Na rewersie „7 Dziadów Stołecznych”, widnieje twarz prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na awersie możemy rozpoznać warszawską syrenkę. Jeden dziad stołeczny ma wartość 7 zł. i można nim płacić w wybranych pubach, kawiarniach i restauracjach.

Poniżej podajemy listę miejsc w Warszawie, gdzie aktualnie przyjmowane są płatności w dziadach stołecznych:

  • Café Skene, ul. Łochowska 31
  • Skład Butelek, ul. 11 Listopada 27/2
  • Kawka Bar Kawowy, ul. Koszykowa 30
  • Sens Nonsensu, ul. Wileńska 23
  • Golden Art – kantor przy ul. 11 Listopada 14
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Orient Bambino SS - recenzja eleganckiego zegarka

Źródło: Gazeta Wyborcza


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
"Spieprzaj, dziadu!" środkiem płatniczym...

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   "Spieprzaj, dziadu!" środkiem płatniczym...