Biznes, Finanse, Prawo » Prawo » Sprzedaż auta - nie zapomnij wypowiedzieć ubezpieczenia OC

Prawo

rss

Sprzedaż auta - nie zapomnij wypowiedzieć ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC - wypowiedzenie umowy
2009.10.26  //  J. Doe
Nawet do 50 procent kierowców nie dopełniło obowiązku poinformowania towarzystw ubezpieczeniowych o zawarciu umowy sprzedaży swojego auta – donosi Gazeta Prawna. W konsekwencji tej niestaranności ubezpieczyciele mogą w zgodzie z prawem domagać się od nich zapłaty kolejnych rat, a nawet składki za polisę na następny rok.

Sprzedawcy samochodu coraz częściej zapominają, że do czasu przekazania firmie ubezpieczeniowej informacji o transakcji kupna-sprzedaży pojazdu, odpowiadają za opłacenie składek solidarnie z nabywcą.

Jeśli więc opłaciłeś pełną składkę na ubezpieczenie komunikacyjne OC i nie dostarczyłeś firmie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia, a kupujący pojazd także nie dopełnił tej formalności, wówczas umowa zostanie automatycznie odnowiona na kolejny okres i będzie nadal ważna.

To oznacza, że wobec braku informacji o sprzedaży, towarzystwo ubezpieczeniowe może skierować do „starego” właściciela pojazdu monity i wezwania do zapłaty składki za kolejny okres ubezpieczeniowy, czyli obciążyć go kosztami nowej polisy.
Przeczytaj także: Koniec badań technicznych na auta sprowadzone z UE »Podobnie jest w przypadku płatności ratalnej. Kwota składki ubezpieczenia jest co prawda w takim wypadku rozkładana do spłaty na określony czas, ale sama umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych zawsze obejmuje cały rok.

Co więc należy zrobić po transakcji kupna-sprzedaży auta, aby ustrzec się przed kłopotem zapłaty kolejnej raty składki, czy też składki za nową polisę ubezpieczenia komunikacyjnego od sprzedanego pojazdu?

Otóż sprzedawca ma obowiązek w ciągu 30 dni od daty transakcji złożyć pisemne wypowiedzenie umowy ubezpieczenia komunikacyjnego OC wraz z kopią polisy w firmie, w której ubezpieczał auto. Towarzystwa ubezpieczeniowe na ogół wymagają dosłania także kserokopii umowy sprzedaży samochodu.
Przeczytaj także: Podatek węglowy czyli jak oskubać kierowcę »Składając wypowiedzenie umowy wraz z tym załącznikiem mamy pewność, że zrzekamy się ubezpieczenia na sprzedane auto.
Jeżeli natomiast nowy właściciel wypowie w przeciągu 30 dni aktualną polisę OC, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe powinno dokonać ponownej kalkulacji i ewentualnie zwrócić staremu właścicielowi część zapłaconej już składki ubezpieczenia za okres ubezpieczeniowy, którego ten nie zdążył wykorzystać.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Oris Divers Sixty Five - zegarek dla nurków w recenzji


Aby napisać komentarz lub zarejestruj.
0
Komentarze do:
Sprzedaż auta - nie zapomnij wypowiedzieć ubezpieczenia OC

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Celebrity

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

W dziale ExtremeDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo » Prawo » Sprzedaż auta - nie zapomnij wypowiedzieć ubezpieczenia OC