Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Sprzedaż auta - nie zapomnij wypowiedzieć ubezpieczenia OC

Prawo

rss

Sprzedaż auta - nie zapomnij wypowiedzieć ubezpieczenia OC

2009.10.26//  J. Doe
Nawet do 50 procent kierowców nie dopełniło obowiązku poinformowania towarzystw ubezpieczeniowych o zawarciu umowy sprzedaży swojego auta – donosi Gazeta Prawna. W konsekwencji tej niestaranności ubezpieczyciele mogą w zgodzie z prawem domagać się od nich zapłaty kolejnych rat, a nawet składki za polisę na następny rok.
Ubezpieczenie OC - wypowiedzenie umowy
Ubezpieczenie OC - wypowiedzenie umowy
Ubezpieczenie OC - wypowiedzenie umowy

Sprzedawcy samochodu coraz częściej zapominają, że do czasu przekazania firmie ubezpieczeniowej informacji o transakcji kupna-sprzedaży pojazdu, odpowiadają za opłacenie składek solidarnie z nabywcą.

Jeśli więc opłaciłeś pełną składkę na ubezpieczenie komunikacyjne OC i nie dostarczyłeś firmie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia, a kupujący pojazd także nie dopełnił tej formalności, wówczas umowa zostanie automatycznie odnowiona na kolejny okres i będzie nadal ważna.
Ubezpieczenie OC - wypowiedzenie umowy
Ubezpieczenie OC - wypowiedzenie umowy
Ubezpieczenie OC - wypowiedzenie umowy

To oznacza, że wobec braku informacji o sprzedaży, towarzystwo ubezpieczeniowe może skierować do „starego” właściciela pojazdu monity i wezwania do zapłaty składki za kolejny okres ubezpieczeniowy, czyli obciążyć go kosztami nowej polisy.
Przeczytaj także: Koniec badań technicznych na auta sprowadzone z UE »Podobnie jest w przypadku płatności ratalnej. Kwota składki ubezpieczenia jest co prawda w takim wypadku rozkładana do spłaty na określony czas, ale sama umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych zawsze obejmuje cały rok.

Co więc należy zrobić po transakcji kupna-sprzedaży auta, aby ustrzec się przed kłopotem zapłaty kolejnej raty składki, czy też składki za nową polisę ubezpieczenia komunikacyjnego od sprzedanego pojazdu?

Otóż sprzedawca ma obowiązek w ciągu 30 dni od daty transakcji złożyć pisemne wypowiedzenie umowy ubezpieczenia komunikacyjnego OC wraz z kopią polisy w firmie, w której ubezpieczał auto. Towarzystwa ubezpieczeniowe na ogół wymagają dosłania także kserokopii umowy sprzedaży samochodu.
Przeczytaj także: Podatek węglowy czyli jak oskubać kierowcę »Składając wypowiedzenie umowy wraz z tym załącznikiem mamy pewność, że zrzekamy się ubezpieczenia na sprzedane auto.
Jeżeli natomiast nowy właściciel wypowie w przeciągu 30 dni aktualną polisę OC, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe powinno dokonać ponownej kalkulacji i ewentualnie zwrócić staremu właścicielowi część zapłaconej już składki ubezpieczenia za okres ubezpieczeniowy, którego ten nie zdążył wykorzystać.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Orient Bambino SS - recenzja eleganckiego zegarkaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Sprzedaż auta - nie zapomnij wypowiedzieć ubezpieczenia OC

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

  • BMW serii 8 zgodnie z zapowiedziami zostało zaprezentowane przy okazji 24-godzinnego wyścigu w Le...

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Gry

  • The Last of Us: Part II było jedną z najważniejszych gier zaprezentowanych podczas targów E3 na...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Sprzedaż auta - nie zapomnij wypowiedzieć ubezpieczenia OC