Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Sprzedażowe sztuczki przed świetami

Finanse

rss

Sprzedażowe sztuczki przed świetami

2012.12.22//  D. Pęgiel
Prawie 12% Polaków przyznało, że zostawia zakupy prezentów na ostatnią chwilę przed świętami. Taką postawę wykorzystują handlowcy i za sprawą różnych sztuczek zachęcają klientów do jeszcze większych zakupów. W tym roku zamierzamy wydać na prezenty łącznie 7,3 mld zł.

Zdaniem komentatorów przed świętami handlowcy podnoszą ceny najbardziej popularnych kategorii produktów. Mowa tu m.in. o sprzęcie elektronicznym. W przypadku konsol do gier, tabletów i laptopów podwyżki sięgnęły już 14%
Sprzedażowe sztuczki przed świetami 12% Polaków...
Sprzedażowe sztuczki przed świetami ...zostawia zakupy prezentów...
Sprzedażowe sztuczki przed świetami ...na ostatnią chwilę

- Od około dwóch lat nowym popularnym trikiem sprzedażowym jest to, że sprzedaje się krótkie serie, tzn. wykłada się towar tam, gdzie wyraźnie widać, że go ubywa, a sprzedawcy nie wypełniają tej pustki - stwierdził w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Leszek Mellibruda, psycholog biznesu. Według niego "są takie sieci, które bazują na postpeerelowskim przekonaniu, że może czegoś zabraknąć".

Skok cen odnotowuje się nie tylko w sklepach AGD/RTV, ale również w odzieżowych i drogeriach. Według specjalistów dzieje się tak, gdyż sprzedawcom zależy na tym, by spadki cen na poświątecznych wyprzedażach wyglądały jeszcze bardziej okazale. Jest to wabik na klientów w okresie miedzy Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, a także w pierwszych tygodniach stycznia, kiedy w handlu jest zastój.

 - Innym nagminnym i nienowym trikiem, na który trzeba bardzo uważać są przeceny. Niedawno w Internecie rozeszła się wiadomość, że jedna z bardzo znanych sieci nie zdążyła albo niedokładnie nakleiła naklejki. I okazało się, że to co było przecenione, kosztowało mniej niż w tej chwili - podkreśla psycholog biznesu.

Zdarza się też, że handlowcy licząc na dodatkowy zysk podnoszą koszt dostawy. Przodują w tym e-sklepy, które np. przy zamawianiu kilku rzeczy chcą, by płacić za dostawę z nich i to pod ten sam adres

Leszek Mellibruda zwrócił uwagę na "badanie, które pokazują, że ci, którzy są pod presją czasu w 70% kupują rzeczy, które nie są im za bardzo potrzebne, są droższe i które zawsze wykraczają poza listę”. Z raportu Ceneo.pl wynika, że zakupy prezentów na ostatnia chwilę przed świętami zostawia prawie 12% Polaków. Najwięcej osób (54%) decyduje się na zakup na tydzień lub dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Natomiast w listopadzie robi to 28%.

Przeciętna polska rodzina planuje przeznaczyć na zakup prezentów 341 zł, to o prawie 100 zł więcej niż w poprzednim roku. Według raportu TNS dla Allegro 6% ankietowanych chce, by prezent kosztował 100-200 zł, 22% - do 400, a co piąty - do 1 tys. zł.

- Dla niektórych zakupy są ważniejsze niż święta, ponieważ to jest właśnie bieganie, to jest ten klimat. Dziewczyny poprzebierane za aniołki. Jesteśmy w teatrze. W związku z tym gramy jakąś rolę. Scena, jaką jest sklep czy supermarket, w dużym stopniu wtłacza nas w rolę "wydawacza" pieniędzy - oznajmił psycholog biznesu.

Badanie Deloitte pokazuje, że w tym roku wymarzonym prezentem dla Polaków jest książka (41%). Tylko 1% ankietowanych przyznało, iż chciałoby otrzymać kopertę z pieniędzmi. Jednak zaledwie 13% chce podarować bliskim gotówkę. - Są takie zwyczaje w niektórych miejscach. Mnie osobiście się to nie za bardzo podoba, dlatego że prezent ma być czymś, co w jakiś sposób ma wyróżnić drugą osobę. Pieniądz nie wyróżnia. Pieniądz mówi: kup sobie, co chcesz. W tym jest zawarte lekceważenie, nie znam cię, nie wiem, co mam ci kupić – powiedział Mellibruda.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: newseria.pl, nf.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Sprzedażowe sztuczki przed świetami

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Kultura

W dziale Extreme

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale Lifestyle

W dziale High-TechDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Sprzedażowe sztuczki przed świetami