Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Srebro, złoto - korekta czy odwrót?

Opinie

rss

Srebro, złoto - korekta czy odwrót?

2011.11.18//  Przemysław Kwiecień
Tagi: Złoto Srebro
Notowania kruszców ucierpiały wyraźnie po publikacji World Gold Council, który wskazał co prawda na dość wyraźny wzrost popytu na złoto w trzecim kwartale, ale tylko i wyłącznie ze strony inwestorów finansowych. Tymczasem popyt „realny” (jubilerzy i przemysł) obniżał się, a produkcja (w odpowiedzi na wysokie ceny) rosła. W krótkim okresie ceny kruszców zależeć będą od ewentualnej zmiany nastawienia inwestorów spekulacyjnych, ale w długim nie ulega wątpliwości, iż hossa na rynku złota dobiega końca. Taka zmiana struktury popytu jest nie do utrzymania na dłuższą metę.
Przeczytaj także: Kontynuacja spadków cen złota » W reakcji na raport cena złota obniżyła się o 50 USD za uncję do 1715 USD. Jednak to co wygląda na realizację zysków (przynajmniej na razie) na rynku złota wygląda znacznie poważniej na rynku srebra. Cena srebra opuściła formację trójkąta i w konsekwencji obserwowaliśmy silny ruch kierunkowy z poziomu niemal 34 do mniej niż 31,50 USD za uncję. Najbliższe wsparcie to poziom 29,90 USD, kolejne to 28,40 USD. Jednak nie można wykluczyć, iż zakończyła się dwumiesięczna korekta wzrostowa na rynku srebra – sugeruje to siła obecnego impulsu - a to oznaczałoby powrót do wrześniowego minimum 26,10 USD.
W czwartek sytuacja na europejskim rynku długu nie uległa poprawie. Co prawda rentowności obligacji francuskich czy austriackich były stabilne, a włoskie nawet minimalnie spadły, wzrosły jednak hiszpańskie, w przypadku 10-latek przekraczając poziom 6,5%. Natomiast generalnie (za wyjątkiem Włoch, gdzie nastąpiła pewna stabilizacja przy poziomie 7%, w dużej mierze za sprawą EBC) rentowności tych krajów są dużo wyższe niż choćby jeszcze tydzień temu.

Wydaje się, iż nie ma szans na pozornie najprostsze rozwiązanie, na które liczyła część obserwatorów, tj. kupowanie przez EBC obligacji na rynku pierwotnym. Po raz kolejny takiej propozycji wyraźnie sprzeciwiły się Niemcy, żądając raczej zmian w traktacie europejskim (umożliwiających egzekwowanie dyscypliny budżetowej). Z kolei z MFW napłynęła informacja, iż kolejna transza dla Grecji nie będzie wypłacona, jeśli okaże się, iż nowy rząd w Grecji nie ma szerokiego poparcia politycznego.

Na rynku EURUSD zmienność nieco zmniejszyła się, jednak sytuacja techniczna pozostaje niemieniona – para nadal pozostaje w kanale spadkowym z docelowym wsparciem na poziomie 1,3145.

Piątkowy kalendarz zawiera w zasadzie wydarzenia z polskiego rynku: dane z rynku pracy (godz. 14.00) oraz expose premiera przewidziane na godzinę 12.00. Jeśli premier będzie konkretny (w kwestii reform) być może uda mu pomóc złotemu bardziej niż uczyniły to zakupy BGK.

Natomiast nie oznacza to, iż na rynkach globalnych będzie spokojnie. Trudno już mówić o greckiej czy włoskiej fazie kryzysu. Pod presją jest duża część strefy, włączając w to Belgię, Francję i Austrię. W tej sytuacji o niespodzianki nietrudno, niestety głównie negatywnej natury.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Srebro, złoto - korekta czy odwrót?

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Kultura

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Gry



Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Srebro, złoto - korekta czy odwrót?