Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Sygnały, że pracujesz zbyt wiele

Firma

rss

Sygnały, że pracujesz zbyt wiele

2015.02.17//  S. Sikorska
Pracoholizm przez wielu uznawany jest za chorobę społeczną, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci wskutek wyczerpania organizmu. W dzisiejszych czasach traktowana jest na równi z innymi uzależnieniami, jak alkoholizm czy narkomania. Dużo mówi się o tym, jak zgubne są skutki nadmiernego oddawania się pracy, jednak niewielu pracoholików jest w stanie zauważyć, że w ich życiu brakuje równowagi między obowiązkami zawodowymi a sprawami prywatnymi. W Polsce problem ten przybiera szczególnie duża rozmiary, bo jak wynika z danych zebranych przez Europejski Urząd Statystyczny, jesteśmy jedną z tych europejskich nacji, które pracują najwięcej. W tygodniu na pracę przeznaczamy 40,7 godziny, co oznacza, że przebijają nas jedynie Grecy, którzy na obowiązki służbowe poświęcają 42 godziny w tygodniu. Dlatego też to Polacy są tymi, którzy szczególnie powinni zwracać uwagę na pojawiające się, niepokojące symptomy charakterystyczne dla wypalenia zawodowego.
Symptomy przepracowania
Symptomy przepracowania
Symptomy przepracowania

Dość oczywistym objawem przepracowania jest zmęczenie i brak energii do czegokolwiek. Osoby doznające wyczerpania zawodowego po zakończeniu pracy już na nic nie mają ochoty. W efekcie często zaniedbują swoje rodziny, bo mając już dla nich czas, nie mają najmniejszej ochoty na cokolwiek. O przepracowaniu może także świadczyć nerwowość i ujawniający się w kontaktach z innymi cynizm, którego wcześniej u siebie nie dostrzegaliśmy. Niestety, negatywne zachowania najczęściej widoczne są w stosunku do osób najbliższych, wśród których powinniśmy szukać ukojenia dla swych nerwów. Jednak nie tylko nerwy, ale też stały niepokój może sygnalizować, że jesteśmy o krok od zupełnego wyczerpania i powinniśmy trochę przystopować z pracą. Do tego dochodzi jeszcze stres i nadmierny krytycyzm wobec własnej osoby, jak też wobec innych. W skrócie - jesteśmy przepełnieni negatywnymi emocjami, które mogą przybierać różnorodne formy, ale w każdym przypadku są równie nieprzyjemne.
Symptomy przepracowania
Symptomy przepracowania
Symptomy przepracowania

Wbrew pozorom, pracoholizm nie jest też korzystny dla firmy, w której pracujemy. Zwykle doprowadza do obniżenia wydajności pracownika, a do tego przekłada się na obniżenie jego zaangażowania w sprawy firmowe i brak motywacji do pracy. Jeżeli czujemy, że wykonywany zawód coraz mniej nam odpowiada, to warto zastanowić się, czy nie oddajemy mu się w zbyt dużym stopniu. Mimo ogólnego zmęczenia, pracoholicy rzadko są w stanie porządnie się wyspać. Nawet jeśli śpią, to ich sen jest z reguły niespokojny, a przez to nie mogą liczyć na wystarczający odpoczynek.
Symptomy przepracowania
Symptomy przepracowania
Symptomy przepracowania

Przy wyczerpaniu zawodowym nie da się uniknąć dolegliwości somatycznych. Uciążliwe migreny, nawracające bóle żołądka, ale też stawów i mięśni, obniżona ogólna odporność organizmu w takich przypadkach raczej nie dziwią. Rewolucje żołądkowe są tym częstsze, że nadmiar pracy ogranicza czas poświęcany na konsumpcję. Jemy zwykle w pośpiechu, a to złe dla naszego ciała. Jeśli nie mamy czasu, żeby spokojnie usiąść i zjeść obiad lub kolację z rodziną, do tego nie pamiętamy nawet, kiedy ostatnio byliśmy na wakacjach, a coraz częściej brakuje też czasu nawet na to, by wywiązać się ze wszystkich obowiązków zawodowych, to zdecydowanie potrzebujemy przerwy na regenerację.
Symptomy przepracowania
Symptomy przepracowania
Symptomy przepracowania

A co zrobić, jeśli zaobserwujemy u siebie wymienione symptomy? Jeśli pojawiają się incydentalnie lub występuje tylko 1 czy 2 spośród nich, to z pewnością nie ma powodów do zmartwień. Warto zorganizować sobie lepiej czas i częściej spędzać wolne chwile z bliskimi. Można też zaplanować weekendowy wypad z kumplami do knajpy albo na męską wycieczkę. Jeżeli natomiast wszystkie znaki na niebie i ziemi dają do zrozumienia, że jesteśmy pracoholikami i grozi nam wypalenie zawodowe, należy po prostu wyhamować. Uporządkować obowiązki zawodowe i dokończyć te najpilniejsze, nie zajmując się wszystkimi jednocześnie. Należy załatwić najważniejsze sprawy służbowe, nie nakładając na siebie kolejnych obowiązków i pomyśleć nad wzięciem wolnego. A kiedy zapewnimy sobie chwilę wytchnienia, powinniśmy rozsądnie zaplanować wszystkie kolejne działania tak, by już nigdy nie pracować ponad swoje siły.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer



Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Sygnały, że pracujesz zbyt wiele

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Kultura

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Extreme



Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Sygnały, że pracujesz zbyt wiele