Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Udane rozpoczęcie tygodnia na Wall Street

Opinie

rss

Udane rozpoczęcie tygodnia na Wall Street

2010.02.17//  Przemysław Kwiecień
Po sennym poniedziałku wczoraj inwestorzy czekali na rozpoczęcie tygodnia na Wall Street. Wobec coraz lepszych danych z amerykańskiej gospodarki zawahanie amerykańskich inwestorów trwało krótko i kolejna sesja zakończyła się wzrostami. Duże wzrosty również na EURUSD, EURJPY i rynkach surowcowych, a złoty jest już blisko tegorocznego rekordu.
Sentyment na rynkach poprawiał się już od początku notowań na rynku europejskim. Zawahanie przyszło dopiero po godzinie 13.00, kiedy skończyło się posiedzenie ministrów finansów strefy euro. Opuszczając posiedzenie, niemiecki wiceminister finansów powiedział, iż Grecja będzie musiała wprowadzić dodatkowe cięcia budżetowe. Później okazało się, że Unia daje Grecji miesiąc na zbadanie skuteczności obecnie proponowanych zmian, a jeśli te okażą się niewystarczające, Grecy będą musieli szukać dodatkowych oszczędności. Ponadto do końca tygodnia Grecja musi wytłumaczyć, jak za pomocą swapów walutowych ukrywała część długu. Z pewnością takie rozstrzygnięcie spotkania ministrów nie było tym, na co jeszcze w minionym tygodniu liczył rynek (zarysowanie detali pomocy). Reakcja rynków była więc negatywna, choć (podobnie jak w piątek po decyzji chińskiego banku centralnego) ograniczona. Spadki na rynkach akcji zatrzymały się na poziomie 5500 pkt. na niemieckim indeksie DAX30.

Nerwowość powróciła na chwilę po otwarciu pierwszej w tym tygodniu sesji na Wall Street (w poniedziałek amerykanie świętowali). Początkowo widać było chęć do realizacji zysków, ale po godzinie sesja była już pod kontrolą kupujących. Wzrostom pomaga stale poprawiający się obraz fundamentalny. Wczoraj jego przejawem by wzrost indeksu aktywności w rejonie Nowego Jorku z 15,9 do 24,9 pkt. (oczekiwano 17,9 pkt.). Choć indeks ten cechuje się dość dużą zmiennością, tak duży wzrost może zapowiadać dalsze wzrosty w przypadku krajowego ISM, zwłaszcza jeśli zostanie potwierdzony podobnym odczytem dla Filadelfii (publikacja jutro). Pomogły również informacje z sektora finansowego, tj. wyniki Barclays oraz informacje z Bank of America, iż cześć portfela kredytowego zachowuje się lepiej niż w poprzednim miesiącu (wczoraj bank ten był najbardziej zyskującym elementem DJ30). W rezultacie na wykresie kontraktów na S&P50 mamy długą białą świecę – pierwsze potwierdzenie sygnału kupna, o którym pisaliśmy w poniedziałek. Jednocześnie notowania są coraz bliżej ważnego oporu (1103 pkt.), którego pokonanie mogłoby definitywnie zakończyć korektę.

W notowaniach EURUSD zmiany nie są tak duże, ale i tak znaczące. Pisaliśmy wcześniej, iż mimo cofnięcia się notowań spod oporu 1,3850 9 lutego, spadki które nastąpiły później były znacznie mniej dynamiczne i harmonijne, niż te z wcześniejszych fal impulsu. Wczoraj sytuację skomplikowało wybicie krótkoterminowego oporu na poziomie 1,3695. To może skłonić część graczy do wycofania się z gry na dalsze umocnienie dolara, szczególnie po umiarkowanej reakcji na zakończenie spotkania ministrów finansów UE. Kluczowy opór na poziomie 1,3850 jest jeszcze dość odległy, ale notowania pary ponownie stały się niejako miarą apetytu na ryzyko i ewentualne dalsze zwyżki na rynkach akcji mogą doprowadzić do większego odbicia na parze.

Spore wzrosty mieliśmy na rynkach surowcowych. Wyraźnie zyskiwały zarówno miedź, jak i złoto. W tym pierwszym przypadku bardzo blisko jest już opór na poziomie 7137 USD za tonę, którego pokonanie (niezależnie od relatywnie słabych fundamentów na miedzi) może doprowadzić do wzrostów w okolice poprzednich szczytów. Korekta być może jest już historią również w przypadku złota, które w ostatnich tygodniach i tak radziło sobie nienajgorzej biorąc pod uwagę tak istotne umocnienie dolara. Jeżeli korekta została faktycznie zakończona formacją młota z 5 lutego (na wykresie dziennym), ceny powinny sobie poradzić z oporem na poziomie 1124 USD za uncję.

Ponadto w USA opublikowane zostaną dane z rynku budownictwa mieszkaniowego (14.30, pozwolenia na budowę – konsensus 630 tys., nowe budowy – konsensus 580 tys.) i produkcja przemysłowa (15.15, konsensus +0,7% m/m), a w Wielkiej Brytanii zmiana liczby bezrobotnych (10.30, oczekiwany spadek o 14,2 tys.) oraz minutes z posiedzenia Banku Anglii (10.30). Dane z Wielkiej Brytanii mogą mieć spore znaczenie dla funta, który wczoraj nieco stracił w relacji do euro po tym, jak inflacja okazała się minimalnie niższa od oczekiwań, a szef Banku Anglii odnotował w liście do Kanclerza, iż jej wzrost był oczekiwany i ma przejściowy charakter.

Warto pamiętać także o posiedzeniu Banku Japonii, które odbędzie się jutro w nocy (decyzji można spodziewać się po godzinie 4.00 naszego czasu). Opublikowane w poniedziałek dane o PKB pokazały rekordowy spadek cen (mierzony delatorem PKB) w ujęciu rocznym (-3%). To może skłonić Bank Japonii do dalszych działań mających na celu rozluźnianie polityki monetarnej.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Udane rozpoczęcie tygodnia na Wall Street

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Udane rozpoczęcie tygodnia na Wall Street