Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Unijna dyrektywa dobije mały handel

Prawo

rss

Unijna dyrektywa dobije mały handel

2013.01.08//  D. Pęgiel
Spore kontrowersje i obawy wzbudzają forsowane przez Komisję Europejską regulacje w sprawie produkcji papierosów. Zdaniem producentów w Polsce i innych państwach członkowskich tak zwana "dyrektywa tytoniowa" może spowodować bankructwo małych sklepów oraz wzrost nielegalnego obrotu papierosami - wynika z informacji przekazanych przez Agencję Informacyjną Newseria.
Unijna dyrektywa dobije mały handel Unijna dyrektywa...
Unijna dyrektywa dobije mały handel ...ws. papierosów...
Unijna dyrektywa dobije mały handel ...dobije mały handel

W myśl projektu dyrektywy odnoszącej się do produkcji, prezentacji i sprzedaży wyrobów tytoniowych wprowadzone mają zostać jednolite opakowania papierosów oraz zakaz stosowania niektórych substancji przy produkcji papierosów (np. mentolu). W rozmowie z Newseria Maciej Ptaszyński - dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu - oznajmił, że forsowane przez Komisje Europejską przepisy wiążą się z poważnymi konsekwencjami dla sprzedawców papierosów.

- W małych sklepach wyroby tytoniowe to jest od 10 do 40 proc. obrotów. Z tego papierosy mentolowe i slim to jest kolejne 40 proc. Czyli można przyjąć, że dla małego sklepiku odebranie papierosów mentolowych i slim to jest uderzenie i zabranie im netto około 16 proc. ich obrotu. To jest tak naprawdę wyrok na taki sklepik - oznajmił dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.

Nowe przepisy najmocniej mogą dotknąć rodziny, dla których sklep jest jedynym źródłem utrzymania. Warto jednak podkreślić, że unijne regulacje nie odbiją się tylko na samej sprzedaży papierosów. - Chodzi tu także o towary nabywane przy okazji. Jakieś impulsowe słodycze, baterie, doładowania, prasę i tego typu rzeczy. Więc tak naprawdę proponowane zmiany to spadek obrotów sklepów o 16 proc. i spadek liczby konsumentów, którzy będą szli po te papierosy na bazar. To zacznie zabijać przede wszystkim mały handel - oznajmił Ptaszyński.

Jego zdaniem z powodu dyrektywy wzrośnie szara strefa w branży tytoniowej. - Popyt zostanie przeniesiony tam, gdzie te papierosy będą dostępne, czyli z legalnego handlu na bazary, w miejsca, gdzie ten przemycany mentol będzie można kupić - zaznaczył ekspert.

Według szacunków PIH do Polski przez wschodnią granicę trafia 18 miliardów nielegalnych sztuk papierosów. Tytoń najczęściej przemycany jest z Rosji, Ukrainy i Białorusi, ale zdarzają się takze partie np. z Mołdawii. - Mniej więcej połowa z tych przemyconych papierosów zostaje w kraju. I sukcesywnie udział przemytu w rynku rośnie. W tej chwili to jest około 13 proc. tego, co jest na rynku. W tej sytuacji niezbędne będzie uszczelnienie granic - stwierdził w rozmowie z Newserią Ptaszyński.

Jak na razie nie jest jasne, kiedy dyrektywa w sprawie produkcji, prezentacji i sprzedaży wyrobów tytoniowych zostanie uchwalona i wejdzie w życie. Według ekspertów realnym terminem jej uchwalenia jest 2014 roku; w takim przypadku zaczęłaby obowiązywać w 2016 roku.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: newseria.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Unijna dyrektywa dobije mały handel

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale High-TechDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   Unijna dyrektywa dobije mały handel