Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   W Apple pracują głównie biali mężczyźni. Czy to naprawdę problem?

Firma

rss

W Apple pracują głównie biali mężczyźni. Czy to naprawdę problem?

2014.08.19//  S. Sikorska
Markę Apple kojarzy praktycznie każdy, kto cokolwiek wie o świecie. iPod, iPad, iPhone, iTunes, iMac to tylko najważniejsze produkty, jakie są jej dziełem. Nie każdy wie jednak, z jak dziwnymi problemami boryka się jedna z najważniejszych na świecie firm informatyczno-elektronicznych. Okazuje się, że wśród bolączek Apple wymienia się… nadmierną liczbę białych mężczyzn pracujących w oddziałach giganta. Według Tima Cooka, prezesa Apple, ten stan rzeczy należy zmienić. Potrzebna jest bowiem większa różnorodność pod względem płci i rasy. Zarząd Apple jest zdania, że innowacyjność firmy nie może opierać się jedynie na nowoczesnej ofercie. Kadra pracownicza powinna wskazywać na otwartość i tolerancyjność całego koncernu, dlatego różnorodność jest tu tak istotna. Poza płcią i rasą, w Apple zwraca się uwagę także na rozmaitość poglądów, na odmienność pod względem orientacji seksualnej, sprawności. Podejmowane są starania, by zatrudniane były osoby niepełnosprawne, przyjmuje się weteranów wojennych. Jak podkreśla prezes, nie chodzi tu wyłącznie o jego poglądy, ale też o konsekwencję. Warto wiedzieć, że Apple sponsoruje największą amerykańską organizację działającą na rzecz tzw. środowisk LGBT (lesbijki, geje, biseksualiści, osoby transgenderyczne) oraz organizację zachęcającą kobiety do pracy w branży technologicznej i naukowej.
W Apple pracują głównie biali mężczyźni
W Apple pracują głównie biali mężczyźni
W Apple pracują głównie biali mężczyźni

Mimo chęci zróżnicowania kadry pracowniczej pod względem płci, rasy, orientacji i kilku innych aspektów, aż 55% zatrudnionych to biali, a do tego aż 70% to mężczyźni. Tylko 7% pracowników stanowią osoby czarnoskóre. 15% to Azjaci, a 11% to Latynosi. Wśród techników Apple tylko 20% pracujących to kobiety, jednak na stanowiskach kierowniczych już 28% foteli piastowanych jest przez kobiety. Najwięcej białych pracowników odnotowano wśród osób zarządzających. W tej grupie stanowią oni 64% pracowników. Kolejnych 21% to Azjaci, 6% to Latynosi, a ledwie 3% to osoby czarnoskóre. Co ciekawe, 6% to osoby o rasie nieokreślonej. Na stanowiskach technicznych niezdeklarowanych pracowników jest jeszcze więcej (9%). 2% uznało, że jest połączeniem kilku ras. Biali stanowią tam 54% zatrudnionych, Azjaci stanowią 23% spośród pracowników w tym dziale, Latynosów jest 7%, a czarnoskórych 6%. Wśród stanowisk nietechnicznych jest to 56% pracowników białych, 14% Latynosów, 9% Azjatów i 9% czarnoskórych. Także 9% jest niezdeklarowanych, a 3% uważa, że należy do kilku ras.

Przy takich statystykach wydaje się więc, że Apple powinno rozpocząć poszukiwania pracowników głównie wśród czarnych kobiet, ponieważ to ich pracuje tam najmniej. Pewnym jest natomiast, że postawa koncernu jest godna pochwały i może wzbudzać respekt, będąc jednocześnie wzorem do naśladowania dla innych firm, działających nie tylko w branży informatycznej.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
W Apple pracują głównie biali mężczyźni. Czy to naprawdę problem?

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   W Apple pracują głównie biali mężczyźni. Czy to naprawdę problem?