Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Waluty elektroniczne to nie tylko Bitcoin

Finanse

rss

Waluty elektroniczne to nie tylko Bitcoin

2013.12.06//  S. Sikorska
Bitcoin jest zdecydowanie najpopularniejszą walutą elektroniczną na świecie, ale okazuje się, że nie jedyną. Na razie żadna inna nie może stanowić dla niego konkurencji, jednak warto bliżej przyjrzeć się tym wirtualnym monetom, które mają szansę utrzymać się w obrocie przez dłuższy czas. Wszystkie łączy fakt, że można wykopywać je samemu jedynie przy użyciu komputera.
Popularne waluty elektroniczne
Popularne waluty elektroniczne Bitcoin
Popularne waluty elektroniczne

Bardzo podobny do bitcoina jest litecoin. Chociaż jego wartość nie rośnie tak szybko, jak ma to miejsce w przypadku najsłynniejszej wirtualnej waluty świata, to jednak kilka cech przemawia na jego korzyść. Jedną z nich jest fakt, że szybciej się go produkuje. O ile jeden blok bitcoinów tworzony jest w ciągu 10 minut, to w przypadku litecoinów jest to tylko 2,5 minuty. Potwierdzenie transakcji następuje w krótszym czasie. Planowana jest przy tym produkcja znacznie większej liczby monet litecoin. Według zamierzeń, mają ich być 84 miliony, czyli o 63 miliony więcej niż w przypadku bitcoinów. Na dzień dzisiejszy wykopanych zostało ok. 23,5 miliona litecoinów. Trzeba jednak przyznać, że ich wartość jest zdecydowanie niższa od bitcoinow. Jeden LTC kosztuje obecnie tylko ok. 42 dolary. Jeden BTC wart jest natomiast ponad tysiąc dolarów. Mimo znacznej przeceny, do której doszło w niedzielę 2 grudnia, gdy bitcoin stracił na wartości aż 30%, już w poniedziałek jego cena powróciła ponad poziom 1000 dolarów.
Popularne waluty elektroniczne
Popularne waluty elektroniczne Litecoin
Popularne waluty elektroniczne

Jeszcze jedną wirtualną monetą podobną do bitcoina jest namecoin. Chociaż pełni funkcję niemal identyczną, jak jego poprzednik, to jednak okazuje się, że zdecydowanie popularniejszym jego zadaniem jest obsługiwanie domeny .bit. Według założeń, łącznie wydobytych ma zostać 21 milionów namecoinów, co oznacza, że na razie wydobyto 1/3 ilości docelowej. Jeden NMC kosztuje aktualnie ok. 12,5 dolara.
Popularne waluty elektroniczne
Popularne waluty elektroniczne Namecoin
Popularne waluty elektroniczne

Kolejną wirtualną walutą, którą warto poznać jest peercoin. Choć jego wartość jest na razie niewielka – kilka dni temu 1 PPC kosztował ok. 8,3 dolara, to jednak można go pochwalić za to, że wytwarzany jest przy zużyciu mniejszej ilości energii, niż ma to miejsce w przypadku bitcoinów. Uważa się go także za bezpieczniejszego od innych elektronicznych walut. Ponadto, nie ustalono żadnego limitu dla peercoinów, więc można je produkować praktycznie bez końca. Na razie wydobyto ich ok. 21 milionów. Twórca waluty Sunny King zakłada jedynie, że wartość monet ma wzrastać o ok. 1% rocznie.
Popularne waluty elektroniczne
Popularne waluty elektroniczne Peercoin
Popularne waluty elektroniczne

Inne waluty elektroniczne to infinitecoin, primecoin oraz feathercoin. Pierwsza z nich wyróżnia się szybkością produkcji. Każdy kolejny blok monet wykopywany jest w zaledwie 0,5 minuty. To sprawia, że mimo, iż co miesiąc liczba tworzonych infinitecoinów zmniejszana jest o 50%, to jednak pojawiło się ich już ponad 90 miliardów. Primecoiny są najmłodszą elektroniczną walutą. Ich kod do XPM. Powstały niecałe pół roku temu, a ich twórcą był Sunny King, który wcześniej wymyślił peercoiny. Na razie są jeszcze tanie - jeden kosztuje tylko ok. 7 dolarów. Feathercoiny również powstały w tym roku, jednak nieco wcześniej od primecoinów. Są one bardzo zbliżone do litecoinów. Według zamierzeń, ma ich zostać wygenerowanych łącznie 336 milionów. Na razie cena jednego FTC tylko nieznacznie przekracza 1 dolara.
Popularne waluty elektroniczne Infinitecoin
Popularne waluty elektroniczne Primecoin
Popularne waluty elektroniczne Feathercoin

Elektronicznych walut jest jednak jeszcze więcej. Mówi się o nich mało, ponieważ liczba korzystających z nich osób jest niewielka. Nie oznacza to wcale, że w przyszłości nie będą miały znaczenia. Być może za kilka lat ich wartość wyraźnie podskoczy i zaczną być powszechnie stosowane, jako pełnoprawny środek płatniczy przynajmniej w transakcjach prowadzonych drogą internetową. Warto pamiętać, że jeszcze kilka lat temu bitcoinowi także nikt nie wróżył sukcesu.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Waluty elektroniczne to nie tylko Bitcoin

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

W dziale SportDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Waluty elektroniczne to nie tylko Bitcoin