Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Wielka rocznica Warrena Buffetta

Finanse

rss

Wielka rocznica Warrena Buffetta

2015.03.06//  S. Sikorska
To była okazja do wielkiego świętowania! Na początku marca Warren Buffett obchodził 50-tą rocznicę objęcia najwyższego stanowiska w holdingu Berkshire Hathaway. Przez ten czas prezes Buffett stał się prawdziwą ikoną i autorytetem dla inwestorów z całego świata. Samą jednostkę wyniósł na wyżyny – jej wartość szacowana jest na ponad 363 miliardy dolarów. Jedna akcja Berkshire Hathaway kosztuje ponad 220 tysięcy dolarów, a przez pół wieku holding tylko dwukrotnie odnotował spadek wartości akcji – w roku 2001 i 2008. Najbardziej imponujące są jednak porównania obecnej sytuacji holdingu do stanu, w jakim zastał go Buffett przed pięćdziesięcioma laty. Na przestrzeni pół wieku cena jednej akcji holdingu wzrosła o 1 826 163%, czyli o niemal 2 miliony procent!
Wielka rocznica Warrena Buffetta
Wielka rocznica Warrena Buffetta
Wielka rocznica Warrena Buffetta

Urodzony 30 sierpnia 1930r. w Omaha Buffett to prawdziwy król inwestowania. Jego niezwykła intuicja sprawia, że od dekad potrafi dokładnie analizować sytuację spółek, dokonywać właściwych prognoz i wykładać fundusze na te jednostki, które pozwalają zyskiwać zwroty z ogromną nawiązką. Nic dziwnego, że jest on stawiany za wzór o naśladowania dla każdego początkującego inwestora. Zresztą, Warren Buffett bardzo chętnie dzieli się swoją wiedzą na temat inwestowania. Od kilku lat można nawet zjeść z nim lunch, podczas którego można liczyć na wskazówki pomocne każdemu biznesmenowi. Jedyny szkopuł tkwi w cenie za takie spotkanie. Możliwość spożycia posiłku z Buffettem trzeba wcześniej wylicytować na specjalnej, charytatywnej aukcji, a przyjemność może kosztować kilka milionów dolarów. W 2014r. Andy Chua zapłacił za lunch z guru 2,2 miliona dolarów. Jednak nie trzeba umawiać się na lunch, by korzystać ze złotych myśli króla inwestowania. Przekazuje je w wywiadach, a część z nich można poznać, dzięki licznym książkom uczącym, jak zyskiwać idąc w ślady Buffetta. Ponadto każdego roku Buffett pisze listy do akcjonariuszy holdingu. Listy te powstają od wielu lat i są upubliczniane. Wszystkie pisane są przystępnym językiem, a ich stylistyka pozwala zrozumieć sztukę inwestowania nawet laikom. W licznych publikacjach Buffett odważnie krytykuje innych inwestorów, bankierów i analityków.
Wielka rocznica Warrena Buffetta
Wielka rocznica Warrena Buffetta
Wielka rocznica Warrena Buffetta

Przez wszystkie lata Warren Buffett pozostał wierny swoim zasadom. Choć początkowo wielu innych inwestorów uważało je za śmieszne, to jednak życie pokazało, że były słusznym wyborem. Buffett decyduje się na długoterminowe inwestycje i wykłada fundusze tylko na te branże, na których się zna. Kieruje się własnymi odczuciami, nie biorąc pod uwagę nawet analizy technicznej ani aktualnych trendów. Liczy się dla niego jednak sytuacja finansowa spółki i fakt, by zarabiała ona bez względu na koniunkturę. Ponadto unika inwestowania na kredyt. Potrafi też tworzyć długoterminowe plany. Z okazji 50-lecia zarządzania Berkshire Hathaway ogłosił plany dla holdingu na kolejne pół wieku. Wiadomo m.in., że syn Warrena Buffetta – Howard Buffett ma zostać przewodniczącym holdingu, lecz nie zostanie dyrektorem wykonawczym. Jak powiedział sam guru inwestowania, ma nim być osoba skromna i potrafiąca poświęcić się zarówno firmie, jak i jej nieodłącznym elementom, czyli akcjonariuszom. Buffett uspokoił również, że wraz z wiceprezesem holdingu Charliem Mungerem zadbali, by Berkshire Hathaway spokojnie funkcjonowało nawet po tym, jak sami przejdą na emeryturę. Póki co, chyba nikt nie wyobraża sobie świata inwestycji bez Warrena Buffetta, dlatego nie pozostaje nic innego, jak życzyć mu stu lat w Berkshire Hathaway!
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Wielka rocznica Warrena Buffetta

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

W dziale GryDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Wielka rocznica Warrena Buffetta