Biznes, Finanse, Prawo   »   Polityka   »   Wybory w Grecji - decyduje się los euro?

Polityka

rss

Wybory w Grecji - decyduje się los euro?

2012.06.17//  P. Rączka
Tagi: Wybory Grecja
Niedzielne wybory w Grecji są ważne nie tylko dla tego kraju - są ważne również dla całej Europy. Wyniki mogą zdecydować o tym czy Grecy pozostaną w strefie euro, czy odrzucą pomoc MFW i UE. Zarówno Bruksela, jak i Międzynarodowy Fundusz Walutowy domagają się tego, aby rząd w Atenach dotrzymał zobowiązań wobec których otrzymał pomoc w wysokości 130 mld euro. Jeśli nie tego nie zrobi zostanie odcięty od funduszy.
Wszystkie partie deklarują chęć pozostanie w strefie euro, jednak Syriza zamierza negocjować warunki na nowo, zakładając, że liderzy europejscy się na to zgodzą, obawiając się wywołania kryzysu walutowego w całym Europandzie. Syriza obok konserwatystów miała najlepsze przedwyborcze wyniki. Jeżeli chodzi o mieszkańców Grecji, to oni także chcą pozostać w strefie euro, lecz martwią ich cięcia płac, wydatki publiczne i coraz wyższe podatki.

Agencja Reuters donosi, że wczorajszy awans Grecji do ćwierćfinału Euro 2012 poprawił nieco nastroje w kraju, przed podjęciem ważnej decyzji. - To pierwszy raz, kiedy czuję się smutna po głosowaniu. Wiem, że po raz kolejny zagłosowałam na tych samych ludzi, którzy wpędzili nas w kłopoty. Ale nie mamy innego wyjścia - mówi 66-letnia nauczycielka Koula Louizopoulou w rozmowie z jedną z największych na świecie agencji prasowych.

Europa niecierpliwie czeka na wynik wyborów. Angela Merkel, kanclerz Niemiec, jeszcze wczoraj powtarzała, że nie ma szans na renegocjowanie zawartej już umowy. - Dlatego tak ważne jest, by wybory w Grecji skończyły się powołanie rządu, który powie: "Tak, będziemy się trzymać ustaleń". Bankierzy na całym świecie szykują się do ewentualnych zawirowań na rynkach finansowych i obrony krajowych walut po wyborach w Grecji.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Wybory w Grecji - decyduje się los euro?

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale Sport

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Polityka   »   Wybory w Grecji - decyduje się los euro?