2014.05.23// S. Sikorska
Młodzi Polacy wybrali najlepszych pracodawców, czyli te firmy, w których najchętniej podjęliby pracę, gdyby tylko istniała taka możliwość. Odpowiedzi udzielano w kilku kategoriach tak, by podzielić marki zgodnie, z branżą w której działają. Wyodrębniono łącznie 7 z nich:
Biznes, Inżynierię, IT, Nauki ścisłe, Nauki humanistyczne, Prawo oraz Medycynę i farmację. Młodzi oceniali pracodawców głównie pod kątem tych cech, jakich oczekują od firmy, która rzeczywiście zatrudni ich w przyszłości. Jak sami przyznali, najbardziej zależy im na stabilizacji zatrudnienia. Takiej odpowiedzi udzieliło 65% ankietowanych. 43% z nich podkreśla, że chciałoby pracować min. 5 lat w jednej firmie. Polskim studentom zależy też na możliwości pogłębiania swoich umiejętności oraz na tym, by praca pozwalała im prowadzić udane życie osobiste, czyli na zbilansowaniu życia zawodowego z prywatnym. Natomiast idealnym pracodawcą jest firma, która zapewnia możliwość rozwoju w przyszłości i gwarantuje wysokie zarobki. Dobrze też, jeśli w pracy będzie panowała przyjazna atmosfera.

Biznes
A jakie firmy są wymarzonymi pracodawcami Polaków? Po analizie wszystkich kategorii można odnieść wrażenie, że zdecydowanie jest to Google Poland. W pierwszym zestawieniu, które obejmuje firmy działające
w kategorii Biznes Google zajęło pierwsze miejsce, zyskując 16,20%. Oznacza to skok o jedną pozycję w porównaniu do ubiegłego roku.
Zaraz za nim uplasowała się amerykańska jednostka audytorska i doradcza Ernst & Young, na którą zagłosowało 13,26% respondentów. E&Y straciło tym samym ubiegłoroczny fotel lidera.
Najniższe miejsce na podium należało do PKO BP, które zyskało 10,94% głosów, utrzymując lokatę sprzed roku.

Inżynieria
W kategorii Inżynieria pierwsze miejsce zdobyła deweloperska i budowlana Skanska Grupa, na którą głos oddało 17,22% ankietowanych. 2. z kolei Budimex zdobył ich 11,51%. Dwa pierwsze miejsca nie zmieniły się względem ubiegłego roku.
9,05% młodych Polaków udzielających odpowiedzi w plebiscycie chciałoby natomiast zostać zatrudnionych w szeregach Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). Jest to awans PGE o jedno oczko. Koncern energetyczny zamienił się miejscami z miedziowym KGHM.

IT
Kolejną kategorią jest IT, w której po raz kolejny triumfuje Google Poland. Koncern informatyczny otrzymał ponad połowę głosów (52,63%) i utrzymał ubiegłoroczną lokatę. Bez zmian było również na dwóch kolejnych miejscach.
2. pozycja po raz kolejny przypadła Microsoftowi, na który zagłosowało 45,01% pytanych,
natomiast ostatnie miejsce na podium zajęło IBM, które otrzymało 25,80% głosów.

Nauki ścisłe
Kategorię Nauki ścisłe zdominowały koncerny farmaceutyczne. 1. miejsce zajął niemiecki Bayer, który otrzymał 14,89% głosów, a 2. lokata przypadła rodzimej Polpharmie, na którą głos oddało 14,77% ankietowanych. W tej kategorii widoczne jest spore rozdrobnienie. Na następnego pracodawcę z kolei, tym razem już nie farmaceutycznego, ale
na Nestle Poland zagłosowało 14,36% respondentów.

Nauki humanistyczne
W następnej kategorii, czyli w Naukach humanistycznych zwyciężył TVN, który uzyskał 25,43% głosów, tym samym utrzymując się na czele kolejny rok z rzędu.
2. miejsce należało do Google Poland, które w tej branży awansowało o jeden punkt w porównaniu do plebiscytu z 2013r.
Do pierwszej trójki z impetem wpadło Polskie Radio, które w roku ubiegłym w ogóle nie pojawiło się w zestawieniu. Tym razem otrzymało jednak aż 18,46% głosów, co pozwoliło zadebiutować od razu znajdując się na podium.

Prawo
Jeśli chodzi o Prawo, to pierwsze trzy miejsca należały do już wcześniej wysoko ocenianych Ernst & Young, Google Poland oraz TVN, na które głosowało odpowiednio 18,96%, 17,82% oraz 14,95% respondentów.
Ostatnią kategorią była Medycyna i farmacja, w której pierwsze miejsce przypadło Centrum Medycznego ENEL-MED, na które głos oddało 21,43% pytanych.
Na drugim miejscu uplasowało się Centrum Medycyny Sportowej, na które zagłosowało 21,01%.
Na 3. miejscu znalazło się Medicover, które otrzymało 20,88% głosów.

Medycyna i farmacja