Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Wzrost PKB w III kw. 2009 r. nie wzmocnił złotego

Opinie

rss

Wzrost PKB w III kw. 2009 r. nie wzmocnił złotego

2009.12.01//  Marcin R. Kiepas
Doskonałe dane nt. dynamiki polskiego PKB w III kwartale br., pomimo że zaskoczyły rynek, nie zdołały wzmocnić złotego w relacji do głównych walut. O godzinie 18:20 kurs USD/PLN testował poziom 2,7753 zł, a EUR/PLN 4,1636 zł. W piątek pod koniec dnia było to odpowiednio 2,7713 zł i 4,1455 zł.
Przeczytaj także: WTO na celowniku internautów »W III kwartale polska gospodarka rozwijała się w tempie 1,7 proc. rok do roku, podczas gdy rynek oczekiwał odczytu na poziomie 1,3 proc., po tym jak w II kwartale wzrost sięgnął 1,1 proc. PKB wyrównany sezonowo wzrósł w III kwartale o 0,5 proc. w relacji kwartał do kwartału oraz o 1 proc. rok do roku, po tym jak w poprzednim kwartale wzrost ten sięgnął odpowiednio 0,5 proc. i 1,3 proc. Opublikowane dziś przez Główny Urząd Statystyczny dane o wzroście gospodarczym był jedną z większych makroekonomicznych niespodzianek w ostatnich tygodniach.
Dane wywołały tylko chwilową reakcję rynku walutowego, po czym inwestorzy wrócili do obserwacji zachowania globalnych rynków akcji oraz notowań EUR/USD. A więc czynników determinujących zachowanie polskiej waluty już od wielu miesięcy. Ten brak reakcji na dane o PKB sprawia, że takiej reakcji również nie należy oczekiwać jutro po publikacji szacunków inflacji przedstawionych przez Ministerstwo Finansów oraz listopadowego indeksu PMI dla polskiego sektora produkcyjnego.

Dzisiejsze wahania nie wpłynęły na zmianę sytuacji na wykresach USD/PLN i EUR/PLN. W obu przypadkach scenariuszem bazowym na najbliższe dni są wahania w przedziale wyznaczonym przez piątkowe i dzisiejsze notowania. W średnim terminie natomiast prawdopodobieństwo aprecjacji złotego jest wyraźnie większe niż deprecjacji.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Wzrost PKB w III kw. 2009 r. nie wzmocnił złotego

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Wzrost PKB w III kw. 2009 r. nie wzmocnił złotego