Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Złoty nerwowo reaguje na dobre dane makro z Europy i USA

Finanse

rss

Złoty nerwowo reaguje na dobre dane makro z Europy i USA

2009.06.03//  Marcin R. Kiepas
Po bardzo dobrym początku tygodnia środa na globalnych rynkach upłynęła w znacznie słabszych nastrojach, zaś otoczenie zewnętrzne zdecydowanie nie sprzyjało notowaniom złotego.

Poranne figury odnośnie aktywności w usługach w Europie okazały się lepsze od oczekiwań (zwłaszcza w przypadku Wielkiej Brytanii, gdzie indeks PMI wzrósł do poziomu 51,7 punktu).
Funt początkowo zareagował na dane umocnieniem, ale gdy okazało się, że poprzednie szczyty na parze GBP/USD leżą poza zasięgiem, realizacja zysków nastąpiła ze zdwojoną siłą i zdawała się przekładać na dodatkowe spadki na EUR/USD.
 
Nie pomogły również dane z USA. Wskaźnik ISM dla sektora usług odnotował co prawda wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca (z 43,7 do 44 pkt.), jednak był to wzrost wyraźnie mniejszy niż oczekiwał rynek (45 pkt.), co jest szczególnym rozczarowaniem, jeśli weźmiemy pod uwagę wcześniejsze pozytywne zaskoczenia ze strony danych o charakterze wyprzedzającym.

Nieco gorszy od oczekiwań był także raport ADP, pokazujący spadek zatrudnienia o 532 tys. w sektorze prywatnym (oczekiwane 525 tys., w górę został zrewidowany spadek za kwiecień). To oznacza, że sytuacja na amerykańskim rynku pracy ciągle jest bardzo trudna.

Słabsze dane pogłębiły korektę na głównych indeksach akcji. Indeks S&P500 stracił od wczorajszego maksimum już ok. 23 pkt. i notowany jest na poziomie 926 pkt. Wraz z cofnięciem rynku akcji w USA notujemy też głębsze cofnięcie pary EUR/USD. Po ustanowieniu dziś rano nowego maksimum na poziomie 1,4336 (rysuje się tam dość silny opór) para zniżkowała do poziomu 1,4120, blisko potencjalnego wsparcia na poziomie 1,4096.
 
Tak niekorzystny splot uwarunkowań zewnętrznych musiał przełożyć się na stratę wartości złotego, jak i innych walut z segmentu rynków wschodzących. Notowania pary EUR/PLN wzrosły z poziomu 4,4520 do maksymalnie 4,54, zaś USD/PLN z 3,1080 do 3,2060.

Tak silna reakcja nie jest zaskoczeniem biorąc pod uwagę spore ruchy zarówno na amerykańskiej giełdzie, jak i na EUR/USD. Warto jednak odnotować, iż złoty w ostatnich tygodniach silniej reaguje na negatywne sygnały, co sprawia, że mimo średnioterminowych bardzo sprzyjających warunków, notowania złotego praktycznie drepczą w miejscu. To pokazuje, że do szaleństwa zakupów, które ogarnęło już niektóre rynki surowcowe, rynkowi złotego ciągle jest daleko.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Złoty nerwowo reaguje na dobre dane makro z Europy i USA

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

  • Święta to czas prezentów. Jeśli mamy w domu fana sportu, nie tylko piłki, to warto pomyśleć o...

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Złoty nerwowo reaguje na dobre dane makro z Europy i USA