Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Złoty nieznacznie traci w atmosferze wyczekiwania

Opinie

rss

Złoty nieznacznie traci w atmosferze wyczekiwania

2010.05.13//  Przemysław Kwiecień
Czwartek przynosi uspokojenie nastrojów na rynku złotego. Zmienność notowań na parze EURPLN nie była tak niska od ponad dwóch tygodni. Pomimo pierwszych obiecujących sygnałów z Hiszpanii i Portugalii złoty minimalnie traci, a powodem jest słabość notowań pary EURUSD i niewielkie spadki na rynkach akcji.
Portugalia zapowiedziała wprowadzenie dodatkowych oszczędności na kwotę 2 mld EUR, idąc tym samym śladem Hiszpanii, która o cięciach budżetowych informowała wczoraj. Z jednej strony kwota (ok. 1,25% PKB) nie jest oszałamiająca w porównaniu z deficytem sektora (9,4% PKB w 2009 roku), jednak plusem jest zgoda na taki ruch ze strony opozycji, co nie jest bez znaczenia w kontekście mniejszościowego rządu. W połączeniu z przyspieszającym ożywieniem w strefie euro może to być krokiem w kierunku uspokojenia rynków. Szczegóły tych planów powinniśmy poznać 18 maja, kiedy Hiszpania i Portugalia mają nadesłać swoje programy Komisji Europejskiej.

Pomimo tych sygnałów notowania pary EURUSD nadal zniżkują, co wraz z tracącymi (choć nieznacznie) rynkami akcji przełożyło się na osłabienie złotego. Notowania pary EURPLN wzrosły z poziomu 3,94 w okolice 3,96, zaś USDPLN z 3,11 powyżej poziomu 3,15. Pod koniec dnia frank szwajcarski kosztuje prawie 2,83 zł.

W piątek opublikowane będą najważniejsze w tym tygodniu dane, zarówno w USA (sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa za kwiecień), jak i w Polsce (inflacja za kwiecień, oczekujemy spadku rocznego CPI do 2,2%). Jednak to nie dane makro odgrywają teraz kluczową rolę na rynku. Rynek czeka na kolejną odsłonę europejskiego kryzysu zadłużenia.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Złoty nieznacznie traci w atmosferze wyczekiwania

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

  • Święta to czas prezentów. Jeśli mamy w domu fana sportu, nie tylko piłki, to warto pomyśleć o...

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale High-Tech

W dziale SportDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Złoty nieznacznie traci w atmosferze wyczekiwania