Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Złoty nieznacznie traci w atmosferze wyczekiwania

Opinie

rss

Złoty nieznacznie traci w atmosferze wyczekiwania

2010.05.13//  Przemysław Kwiecień
Czwartek przynosi uspokojenie nastrojów na rynku złotego. Zmienność notowań na parze EURPLN nie była tak niska od ponad dwóch tygodni. Pomimo pierwszych obiecujących sygnałów z Hiszpanii i Portugalii złoty minimalnie traci, a powodem jest słabość notowań pary EURUSD i niewielkie spadki na rynkach akcji.
Portugalia zapowiedziała wprowadzenie dodatkowych oszczędności na kwotę 2 mld EUR, idąc tym samym śladem Hiszpanii, która o cięciach budżetowych informowała wczoraj. Z jednej strony kwota (ok. 1,25% PKB) nie jest oszałamiająca w porównaniu z deficytem sektora (9,4% PKB w 2009 roku), jednak plusem jest zgoda na taki ruch ze strony opozycji, co nie jest bez znaczenia w kontekście mniejszościowego rządu. W połączeniu z przyspieszającym ożywieniem w strefie euro może to być krokiem w kierunku uspokojenia rynków. Szczegóły tych planów powinniśmy poznać 18 maja, kiedy Hiszpania i Portugalia mają nadesłać swoje programy Komisji Europejskiej.

Pomimo tych sygnałów notowania pary EURUSD nadal zniżkują, co wraz z tracącymi (choć nieznacznie) rynkami akcji przełożyło się na osłabienie złotego. Notowania pary EURPLN wzrosły z poziomu 3,94 w okolice 3,96, zaś USDPLN z 3,11 powyżej poziomu 3,15. Pod koniec dnia frank szwajcarski kosztuje prawie 2,83 zł.

W piątek opublikowane będą najważniejsze w tym tygodniu dane, zarówno w USA (sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa za kwiecień), jak i w Polsce (inflacja za kwiecień, oczekujemy spadku rocznego CPI do 2,2%). Jednak to nie dane makro odgrywają teraz kluczową rolę na rynku. Rynek czeka na kolejną odsłonę europejskiego kryzysu zadłużenia.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Złoty nieznacznie traci w atmosferze wyczekiwania

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Złoty nieznacznie traci w atmosferze wyczekiwania