Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Złoty zyskuje, ale perspektywy słabe

Opinie

rss

Złoty zyskuje, ale perspektywy słabe

2009.12.14//  Marcin R. Kiepas
Złoty rozpoczął trzeci tydzień grudnia od niewielkiego umocnienia do głównych walut. Podobnie jak na całym rynku, humory inwestorom poprawiły informacje z Dubaju.
Władze Abu Zabi zdecydowały się wesprzeć Dubaj pożyczką w wysokości 10 mld dol. To umożliwi spłatę wymagalnych obecnie obligacji przez Nakheel, spółkę Dubai World. Tym samym zdjęte zostało z rynku część ryzyka związanego z problemami Dubaju, co automatycznie stało się dziś pretekstem do kupna akcji i innych ryzykownych aktywów (m.in. złotego).

Z uwagi na brak potencjalnych impulsów, które dziś mogłyby popsuć humory inwestorom, w tych nieco lepszych nastrojach rynki powinny kończyć dzień. Dlatego kolejne godziny raczej przyniosą stabilizację notowań polskiej waluty. Tej stabilizacji nie zdoła przerwać zaplanowana na godzinę 14-tą publikacja listopadowych danych o podaży pieniądza w Polsce. Raport ten historycznie nie ma wpływu na decyzje inwestorów.

Znacznie większych emocji należy natomiast oczekiwać w kolejnych dniach, gdy Główny Urząd Statystyczny będzie publikował dane o inflacji CPI, wynagrodzeniach i zatrudnieniu, inflacji PPI oraz produkcji przemysłowej. Jednak nawet wówczas nie będą to impulsy o rozstrzygającym znaczeniu. Niezmiennie sentyment do złotego będzie bowiem kształtowało nastawienie do ryzyka globalnych inwestorów oraz zachowanie kursu EUR/USD. I to jest zła wiadomość.

W poprzednim tygodniu zostały wygenerowane istotne sygnały sprzedaży na EUR/USD. Natomiast z każdym tygodniem rośnie ryzyko większej korekty na rynkach akcji, konsekwencją czego jest powolny wzrost awersji do ryzyka. Dlatego też scenariusz silniejszej aprecjacji polskiej waluty należy odłożyć póki co na półkę.
O godzinie 11:40 kurs USD/PLN testował poziom 2,8301 zł, EUR/PLN 4,1461 zł, a GBP/PLN 4,5879 zł.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Złoty zyskuje, ale perspektywy słabe

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

W dziale Lifestyle

W dziale SportDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Złoty zyskuje, ale perspektywy słabe