Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Dalsza przecena złotego względem dolara i franka

Opinie

rss

Dalsza przecena złotego względem dolara i franka

2011.07.28//  Przemysław Kwiecień
Czwartek przynosi dalszą przecenę złotego, głównie względem dolara i franka. Cały czas czekamy na wyniki głosowania w Izbie Reprezentantów w Kongresie nad planem przedłożonym przez szefa Republikanów. Sukces w głosowaniu nie oznacza porozumienia w kwestii podniesienia limitu długu, ale porażka oznacza, że nawet sami Republikanie nie są w stanie ustalić wspólnego stanowiska. To byłby fatalny przekaz dla rynków.
Wyraźne umocnienie franka nastąpiło po aukcji włoskich obligacji. Włoski rząd sprzedał obligacje 10-letnie, jednak kosztem wzrostu rentowności do poziomu 5,77% - kilkanaście punktów wyżej niż w ciągu ostatnich dwóch dni na rynku wtórnym. Co więcej, po aukcji długu obligacje zaczęły tracić na rynku wtórnym. Tymczasem poziom 6% dla rentowności papierów 10-letnich uważany jest za granicę jaką włoski rząd jest w stanie zaakceptować. Przyczyną słabej aukcji nie są jednak obawy o włoski budżet czy gospodarkę ale sytuacja w USA. Dla inwestorów jest bowiem oczywiste, że jeśli rating USA zostanie obniżony obligacje krajów PIIGS będą wyprzedawane i problem zadłużenia w Europie powróci zanim jeszcze rozwiązania z Brukseli będą miały szansę zacząć funkcjonować. Obawy przed takim scenariuszem sprawiły, iż notowania EURCHF znalazły się w pobliżu historycznych minimów, zaś notowaniach CHFPLN przejściowo przekroczyły poziom 3,50.

Nastroje tylko nieznacznie i na chwilę poprawiły lepsze dane tygodniowe z amerykańskiego rynku pracy. Liczba nowych zarejestrowań bezrobotnych w USA wyniosła w minionym tygodniu 398 tys. To znacznie mniej niż tydzień wcześniej (422 tys.) oraz zauważalnie mniej niż oczekiwał rynek (415 tys.). Jest to także pierwszy spadek liczby zarejestrowań bezrobotnych poniżej 400 tys. od początku kwietnia tego roku. Dane tygodniowe pokazują, iż sytuacja na amerykańskim rynku pracy – choć daleka od dobrej – nie jest tak fatalna, jak sugerowałby ostatni miesięczny raport rządowy. Oczekujemy, iż najbliższy raport miesięczny (za lipiec, publikacja w przyszły piątek) pokaże wzrost zatrudnienia w okolicach 100 tys. lub nawet nieco więcej, a dane za czerwiec mogą być skorygowane w górę. Jednak tak długo jak nie ma porozumienia w USA, dane makro pozostają w cieniu.

Tym samym decydującego wpływu na rynek nie powinny mieć publikowane jutro dane, w tym raport o amerykańskim PKB za drugi kwartał, który jest figurą tygodnia, chyba że odczyt byłby bardzo słaby (co jeszcze bardziej popsułoby nastroje). Oczekiwania nie są jednak wysokie. Konsensus to 1,6%, czyli jeszcze mniej niż w słabym pierwszym kwartale (1,9%). W czwartek o godzinie 16.00 euro kosztowało 4,0020 złotego, dolar 2,8005 złotego, zaś frank 3,4920 złotego.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Dalsza przecena złotego względem dolara i franka

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech



Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Dalsza przecena złotego względem dolara i franka