Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Formuła EFSF jest już niewystarczająca

Finanse

rss

Formuła EFSF jest już niewystarczająca

2011.10.03//  Przemysław Kwiecień
Sama akceptacja dla funduszu EFSF w formule ustalonej na lipcowym szczycie nie rozwiązuje problemu zadłużenia w Europie. Mało tego, nawet niezaakceptowana jeszcze do końca (głosować będzie jeszcze Słowacja, Malta, Holandia i Portugalia) formuła EFSF jest już niewystarczająca! Jednak kluczowe na ten moment jest ustalenie sposobu, w jaki umorzony zostanie w części grecki dług. A o tym nie mówi się wiele. Oczywiście mogłoby (i powinno) być to robione w zaciszach gabinetów, ale mając na uwadze jak dużo politycznych przepychanek wymagało rozszerzenie EFSF, o kompromis w znacznie trudniejszej kwestii (jaką byłoby umorzenie części długu) zapewne łatwo nie będzie.
Najbliższy tydzień nie musi przynieść w tym temacie rozstrzygnięcia. Niemiecki minister finansów powiedział, iż decyzja o wypłaceniu Grecji zapadnie dopiero 13 października, zatem prawdopodobnie również przynajmniej do tego terminu ważyć się będzie kwestia restrukturyzacji greckiego długu. Przedłużająca się niepewność to negatywny czynnik zarówno dla EURUSD, jak i rynków akcji.
Przeczytaj także: Kryzys bankowy i analogie do 2008 roku » Niewiadomą pozostaje postawa EBC – rynek oczekuje, iż już na posiedzeniu w najbliższy czwartek bank może podjąć jakieś dodatkowe kroki aby poprawić zaufanie w sektorze bankowym, ale raczej nie będzie to cięcie stóp, a jakaś forma odciążenia bilansu banków (mówi się o skupie obligacji zabezpieczonych aktywami). Takie działania mogłyby poprawić nastroje, ale podobnie jak w przypadku EFSF jest to kwestia poboczna.

W tym tygodniu czekają nas publikacje istotnych danych z amerykańskiej gospodarki. indeksy aktywności (poniedziałek i środa) oraz dane z rynku pracy (od środy do piątku). Patrząc na konsensusy rynkowe widać, iż rynek ma nadzieję, iż koniunktura przestała się pogarszać. To zaś oznacza, że względnie łatwo może być o rozczarowanie. Szczególnie gdyby zatrudnienie spadło (konsensus +60 tys.), a ISM znalazł się poniżej 50 pkt.

Przynajmniej jednak w przypadku ISM (publikacja dziś o 16.00, konsensus 50,3 pkt.) jest szansa na nieco lepszy odczyt – tak przynajmniej sugerowałyby odbicia w regionalnych wskaźnikach – Philadelphia Fed i Chicago PMI. Szczególnie ten ostatni (wzrost do 60,4 pkt.) sugeruje, iż przemysł samochodowy w USA nadal opiera się silniejszemu spowolnieniu. Natomiast niezależnie od wrześniowego odczytu w perspektywie kilku miesięcy spadek ISM poniżej progu 50 pkt. wydaje się bardzo prawdopodobny. Zaś dekoniunktura ciążyć będzie rynkom akcji.

Wrzesień jak i sierpień to zdecydowanie niekorzystne miesiące dla notowań akcji. Warto jednak zwrócić uwagę, że to dwa odmienne miesiące na rynku surowców. Na fakt przewartościowania surowców (w zasadzie wszystkich – od przemysłowych, przez rolne, na kruszcach kończąc) wskazywaliśmy od dłuższego czasu. Większe dostosowanie nastąpiło jednak dopiero we wrześniu, po części ze względu na problemy z płynnością w dolarze. Jednak inwestorzy mogli zdać sobie również sprawę, iż oczekiwania odnośnie popytu na surowce w obecnych warunkach makroekonomicznych mogą być nierealne. W 2008 roku dostosowanie na rynkach surowców trwało 5-6 miesięcy, obecnie są za nami dwa. Dalsza przecena surowców to także niekorzystna wiadomość dla par EURUSD, GBPUSD i oczywiście przede wszystkim AUDUSD oraz (korzystna, ze względu na kwotowanie) USDCAD. Więcej na temat surowców piszemy w tygodniowych komentarzach w każdy wtorek.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Formuła EFSF jest już niewystarczająca

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Kultura

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Formuła EFSF jest już niewystarczająca