Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Portugalczycy wyjeżdzają za chlebem do byłych kolonii

Firma

rss

Portugalczycy wyjeżdzają za chlebem do byłych kolonii

2011.09.02//  D. Pęgiel
Młodzi Portugalczycy, którzy nie zdołali znaleźć pracy w ojczyźnie, masowo wyjeżdżają do byłych kolonii. Główne cele stanowią: Brazylia, Angola i Mozambik. W tych krajach nie tylko łatwiej zdobywają zatrudnienie, ale też mogą liczyć na znacznie wyższe pensje. BBC podkreśla, że to historyczne odwrócenie migracji – czytamy na portalu Gazeta.pl.
Portugalczycy wyjeżdzają za chlebem do byłych kolonii Portugalczycy...
Portugalczycy wyjeżdzają za chlebem do byłych kolonii ...wyjeżdzają za chlebem...
Portugalczycy wyjeżdzają za chlebem do byłych kolonii ...do byłych kolonii

W 2006 roku Angola wydała portugalskim obywatelom zaledwie 156 wiz. W 2010 roku było ich już 24 tysiące. W Brazylii w latach 2009-2010 w konsulacie Portugalii zanotowano aż 60 tyś nowych imigrantów.

- To największa fala emigracyjna od lat 60 - oznajmiła BBC Filipa Pinho z nowo powołanej rządowej agencji ds. obserwowania ruchów migracyjnych. Wyjaśnia ona, że Portugalczycy od dawna emigrują za pracą. Wcześniej byli to przede wszystkim pracownicy fizyczni. Obecnie wyjeżdżają młodzi z dyplomami wyższych uczelni. W Portugali jest około 100 tys. bezrobotnych młodych ludzi, co czwarty obywatel tego kraju poniżej 25 roku życia nie może znaleźć zatrudnienia.

W ostatnich latach wzrosła również liczba Portugalczyków udających się za chlebem do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii. Jak podkreślają komentatorzy, największą popularnością wśród nich cieszą się jednak byłe kolonie, gdzie mogą porozumiewać się w ojczystym języku.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: gazeta.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Portugalczycy wyjeżdzają za chlebem do byłych kolonii

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale KulturaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Portugalczycy wyjeżdzają za chlebem do byłych kolonii