Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Przecena euro wyhamowała, rynki akcji wybroniły się przed spadkami

Opinie

rss

Przecena euro wyhamowała, rynki akcji wybroniły się przed spadkami

2010.05.18//  Przemysław Kwiecień
Po burzliwej sesji w Azji poniedziałek przyniósł ostatecznie pewne uspokojenie na rynkach finansowych. Przecena euro przynajmniej chwilowo wyhamowała, rynki akcji zaś wybroniły się przed spadkami pomimo nienajlepszych danych z USA. Dziś po obydwu stronach Atlantyku dane o inflacji.

Niepokojący odczyt wskaźnika New York Fed
Pierwszy amerykański wskaźnik aktywności za maj – wskaźnik Fed dla rejonu Nowego Jorku, odnotował wyraźny spadek w relacji do kwietnia. Wartość wskaźnika wyniosła 19,1 pkt. wobec 31,9 pkt. w kwietniu i oczekiwanych 30,1 pkt. Oczywiście mowa o jedynie regionalnym wskaźniku, jednak warto zwrócić uwagę, iż często zapowiadał on kierunek ważniejszych ogólnokrajowych wskaźników, jak na przykład ISM. Można zatem traktować go jako swego rodzaju sygnał ostrzegawczy. Wskaźnik dla Nowego Jorku cechuje się dość dużą zmiennością, dlatego inwestorzy będą chcieli zobaczyć, czy znajdzie potwierdzenie w podobnym wskaźniku dla rejonu Filadelfii, który poznamy w czwartek.

EURUSD – młot na dziennym sugeruje możliwość odreagowania

Przypomnijmy, iż wczoraj w trakcie sesji azjatyckiej para EURUSD wykonała udany test minimum z 2008 roku na poziomie 1,2322 i jej notowania znalazły się nawet na 1,2242 – poziomie najniższym od kwietnia 2006 roku. Minimum z 2008 roku mogło być celem dla rynku już od pewnego czasu i przyspieszenie spadków (oraz wyjście dołem z regularnego wcześniej kanału) właśnie w tym momencie zapewne nie było przypadkowe. Po osiągnięciu poziomu docelowego mamy obecnie do czynienia z pewnym odreagowaniem, które może potrwać nawet tydzień. Na to wskazuje poniedziałkowa świeca w formacji młota. Potencjalny zasięg odreagowania to nawet 1,27. Do większego zwrotu potrzebna byłaby taka świeca w układzie tygodniowym.

Test wsparcia na rynku ropy

Notowania ropy w krótkim czasie przesunęły się z górnego ograniczenia kanału wzrostowego (ok. 89,50 USD za baryłkę gatunku Brent) do dolnego (ok. 75 USD), tracąc pod wpływem spadków na rynkach akcji (zwłaszcza w Azji) i umacniającego się dolara. Do tej pory kanał na rynku ropy sprawdzał się bardzo dobrze i jeśli miałoby być tak nadal, wkrótce powinno nastąpić odbicie. Jego potwierdzenia warto szukać na oscylatorze.

Australijczyk traci po publikacji minutes

Bank Australii może wstrzymać się z dalszymi podwyżkami stóp procentowych – taki sygnał płynie z opublikowanych w nocy minutes z ostatniego posiedzenia, na którym główna stopa wzrosła do poziomu 4,5%. To pewne zaskoczenie, gdyż rynek liczył jeszcze przynajmniej na jedną, a być może dwie podwyżki stóp w tym roku. Dolar australijski stracił po publikacji raportu i w nocy kosztował nawet 0,87 USD.

Z technicznego punktu widzenia poziom 0,87 jest dość wyraźnym wsparciem, który powstrzymało spadki na parze AUDUSD po wyprzedaży na Wall Sreet 6 maja. Szybki powrót w te okolice może sygnalizować zejście do poziomu 0,8570 stanowiącego ograniczenie kanału konsolidacji, która na parze AUDUSD trwa już od listopada ubiegłego roku. Dopiero zejście poniżej 0,8570 pozwoliłoby na większy ruch kierunkowy, np. w ramach podwójnego szczytu w układzie tygodniowym.

W kalendarzu – inflacja, dane z rynku mieszkaniowego

Wtorek to dzień wskaźników inflacji. Dane o dynamice cen konsumenta poznamy w Wielkiej Brytanii (10.30, konsensus +3,5% R/R) oraz w strefie euro (11.00, konsensus +1,5% R/R). W poprzednich miesiącach zdarzało się, iż funt umacniał się wobec nieoczekiwanie wyższych odczytów CPI, jednak ostatnio Bank Anglii zasugerował, iż traktuje wzrost inflacji jako przejściowy i nie będzie on miał wpływu na politykę monetarną. W USA z kolei poznamy wskaźnik cen producenta (14.30 konsensus +0,1% m/m, +0,2% m/m dla wskaźnika bazowego), a także dane z rynku budownictwa mieszkaniowego (również 14.30). Warto zwrócić uwagę, iż liczba nowych budów domów (konsensus 660 tys.) i pozwoleń na budowy (680 tys.) konsekwentnie wzrasta od października 2009 roku, choć w marcu było to nadal jedynie 30% szczytowego poziomu z września 2005 roku. W Niemczech poznamy dziś także odczyt indeksu ZEW (47,1 pkt.), który w minionym miesiącu znacząco wzrósł, sygnalizując poprawę również w przypadku bardziej istotnego indeksu Ifo (jego wartość poznamy w piątek).
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Przecena euro wyhamowała, rynki akcji wybroniły się przed spadkami

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Gry

W dziale High-TechDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Przecena euro wyhamowała, rynki akcji wybroniły się przed spadkami