Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Uwaga rynków finansowych koncentruje się na posiedzeniach Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii

Opinie

rss

Uwaga rynków finansowych koncentruje się na posiedzeniach Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii

2010.03.04//  Marcin R. Kiepas
W czwartek uwaga rynków finansowych przede wszystkim będzie koncentrować się na posiedzeniach Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii. Inwestorzy będą również przyglądać się tygodniowym danym o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych. Będą one ostatnią wskazówką przed jutrzejszą publikacją, stanowiących wydarzenie tygodnia, lutowych danych z rynku pracy.
Rynek nie oczekuje zmian stóp procentowych i jest mało prawdopodobne, czy wręcz niemożliwe, żeby zostały one zmienione. Obecnie główna stopa Europejskiego Banku Centralnego utrzymuje się na poziomie 1 proc., a Bank Anglii utrzymuje podobną stopę na poziomie 0,5 proc. Oczekuje się, że stopy te wzrosną dopiero w IV kwartale 2010 roku.

Emocje na rynkach finansowych, ze szczególnym uwzględnieniem rynku walutowego, może natomiast wzbudzić to co znajdzie się w komunikatach towarzyszących tym decyzjom oraz to, co nt. polityki monetarnej i sytuacji gospodarczej powie Jean-Claude Trichet. Spekuluje się, że problemy Grecji oraz obawy przed podobnymi problemami najsłabszych gospodarek Strefy Euro, spowodują odsunięcie w czasie procesu wycofywania stymulantów przez ECB. Taka decyzja oraz gołębi ton wypowiedzi Tricheta mogłaby zaszkodzić wspólnej walucie.

Kurs EUR/USD wspiął się wczoraj do dwutygodniowego maksimum na poziomie 1,3735 dolara. Była to odpowiedź na wczorajsze doniesienia z Grecji nt. obniżki wydatków i podwyżki podatków, co ma przynieść dodatkowe 4,8 mld euro. Takie decyzje greckiego rządu, zestawione z zaplanowanymi na najbliższe dni spotkaniami premiera Grecji z kanclerz Niemiec i prezydentem Francji, to duży krok w kierunku finansowego wsparcia ze strony tych europejskich krajów. To zaś wyeliminowałoby część ryzyka dla kursu wspólnej waluty.

Sytuacja techniczna na EUR/USD po wczorajszym dniu, gdy została potwierdzona wtorkowa formacja młota, wskazuje na rozpoczęcie wzrostowej korekty. Siła trendu spadkowego sprawia jednak, że ewentualne wzrosty nie będą dynamiczne. Obserwowany od wczoraj spadek z 1,3735 do dzisiejszego minimum na 1,3633 są tego najlepszym przykładem. Raczej trzeba się liczyć z nerwowymi wahaniami, a cała korekta będzie podobna do tej z przełomu grudnia i stycznia. Po zakończeniu ruchu wzrostowego euro ruszy w kierunku 1,30.

W czwartek kurs EUR/USD może znajdować się nie tylko pod wpływem spekulacji i decyzji Europejskiego Banku Centralnego, ale również pod wpływem dominujących na rynkach nastrojów. Nocna wyprzedaż na tokijskiej giełdzie (Nikkei spadł o 1,05 proc. do 11145,72 pkt.), będąca reakcją na realizację zysków w drugiej połowie wczorajszej sesji na Wall Street, jak również efektem mocnego jena (szkodzi on eksporterom), zwiastuje realizację zysków najpierw na europejskich, a później na amerykańskich giełdach. O tym, czy proces ten zakończy się na jednej sesji. Czy też może będzie jednak przedłużony. Zdecydują jutrzejsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Prognozuje się wzrost stopy bezrobocia z 9,7 proc. do 9,8 proc., przy jednoczesnym spadku zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 50 tys. Ostatnią wskazówką przed tymi danymi będzie publikowany dziś o 14:30 raport o tzw. nowych bezrobotnych. Zakładany jest spadek o 27 tys. do 469 tys. Większy spadek zostanie pozytywnie przyjęty. Odczyt zbliżony do ostatniego, a zwłaszcza powyżej 500 tys. to prosta droga do załamanie nastrojów.

Oprócz opisanych tygodniowych danych z rynku pracy oraz posiedzeń Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii, w czwartek zostaną jeszcze opublikowane zrewidowane dane nt. dynamiki PKB za IV kwartał dla Strefy Euro, finalne dane o jednostkowych kosztach pracy i wydajności pracy w USA w IV kwartale, jak również styczniowe dane o zamówieniach w przemyśle i indeksie podpisanych umów kupna domów w USA.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Uwaga rynków finansowych koncentruje się na posiedzeniach Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Kultura



Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Uwaga rynków finansowych koncentruje się na posiedzeniach Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii