Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Dobre nastroje na Wall Street mimo słabych danych z USA

Opinie

rss

Dobre nastroje na Wall Street mimo słabych danych z USA

2010.06.17//  Przemysław Kwiecień
Dane z USA ponownie nie zachwyciły, a mimo to na Wall Street panowały względnie dobre nastroje. Generalnie dobrej sesji na Wall Street nie towarzyszył już jednak (tak jak wcześniej) wzrost wartości euro, ze względu na spekulacje odnośnie kłopotów hiszpańskiego rządu. Dziś znów dane z USA i Wielkiej Brytanii.
Bardzo słabe dane z rynku nieruchomości

Liczba nowych budów domów obniżyła się w maju do 593 tys. z 659 tys. w kwietniu, podczas gdy oczekiwano 650 tys. (wielkości w skali roku). Podobnie słabe były dane o pozwoleniach na budowy (574 tys. wobec 610 w kwietniu i oczekiwanych 630 tys.). To kolejne słabsze dane z amerykańskiego rynku nieruchomości; publikacja ta rozczarowała już drugi miesiąc z rzędu. Łącznie liczba pozwoleń i rozpoczętych inwestycji jest najniższa od października ubiegłego roku. Dane o sprzedaży domów za kwiecień były jeszcze bardzo dobre, ale to był ostatni miesiąc, kiedy obowiązywały ulgi podatkowe. Tymczasem należałoby oczekiwać, iż inwestycje budowlane w nieruchomości mieszkalne będą wstrzymywane wcześniej w oczekiwaniu na spadek popytu po wycofaniu ulg. Teraz pytanie dotyczy tego, jak słabe będą dane o sprzedaży oraz okresu tej słabości (czy sprzedaż i inwestycje zaczną po pewnym czasie znów wzrastać w odpowiedzi np. na poprawę sytuacji na rynku pracy).

Pewnym pocieszeniem mogą być natomiast dane o produkcji przemysłowej. Ta wzrosła o 1,2% m/m (oczekiwano +0,9% m/m) i +7,6% w skali roku, najwięcej od stycznia 1998 roku. Należy jednak pamiętać, iż tak wysoka dynamika w skali roku to w dużym stopniu efekt bazy, który w drugiej połowie roku będzie zanikał. Tym
niemniej, dane są dobre – trzeci miesięczny wzrost oraz 10-ty wzrost w ciągu ostatnich 11 miesięcy.

GBPUSD: Bank Anglii rośnie w siłę

Rewolucję w nadzorze finansowym zapowiedział nowy szef Skarbu w rządzie D.Camerona. George Osborne w zasadzie odwróci zmiany wprowadzone w 1997 roku, pozbawiając najważniejszych konsekwencji FSA (Financial Services Authority odpowiednik polskiego KNF) i przenosząc je do banku centralnego. Tym samym
wzmocniona zostanie pozycja prezesa Kinga. Ten ruch – choć systemowo bardzo ważny – nie powinien mieć istotnego wpływu na funta, który względem dolara pozostaje pod wpływem kombinacji czynników takich jak zachowanie EURUSD, sentyment na głównych rynkach akcji, lokalne dane i obawy o brytyjski rating.
Wczoraj funt tracił na wartości, jednak straty te powstrzymały kolejne dobre dane z rynku pracy, gdzie ubyło prawie 31 tys. bezrobotnych.

Para GBPUSD znajduje się w kanale wzrostowym (wczoraj cofnęła się spod jego górnego ograniczenia i 50% zniesienia poprzedniej większej zniżki), jednak niewielka dynamika tego ruchu sugeruje, iż może być to przerwa w większym ruchu spadkowym.

W kalendarzu: Inflacja, Philly Fed, bezrobotni w USA, sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii

Dziś w kalendarzu kolejne dane makroekonomiczne z USA. Uwagę inwestorów przyciągnie z pewnością publikacja cen konsumenta (14.30, oczekiwany spadek -0,2% m/m i wzrost o 0,1% m/m dla inflacji bazowej), która jednak nie musi znaleźć przełożenia na rynek mając na uwadze ciągle odległe podwyżki stóp ze strony Fed. Warto jednak pamiętać, iż zaskakująco niska inflacja w minionym miesiącu wystraszyła inwestorów na rynkach akcji, sugerując ryzyko wystąpienia deflacji w amerykańskiej gospodarce. Wtedy jednak nastroje (tuż po "czarnym czwartku") były bardzo chwiejne. Jednocześnie opublikowane będą tygodniowe dane z rynku pracy (oczekiwany spadek nowych zarejestrowań bezrobotnych do 452 tys.), a o godzinie 16.00 dane o aktywności w rejonie Filadelfii (oczekiwany spadek z 21,4 do 21,1 pkt.). Wcześniej w Wielkiej Brytanii dane o sprzedaży detalicznej (10.30, konsensus +0,1% m/m). Warto także pamiętać o aukcji hiszpańskich obligacji (wyniki o 10.30) 10 i 30 letnich, tuż po tym, jak rynek spekulował o konieczności zaoferowania pakietu płynnościowego dla hiszpańskiego rządu. Hiszpanie chcą na dzisiejszej aukcji pozyskać do 3,5 mld EUR.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Dobre nastroje na Wall Street mimo słabych danych z USA

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale KulturaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Dobre nastroje na Wall Street mimo słabych danych z USA